برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Monday, 21 September , 2020
امروز : دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹ - 4 صفر 1442
شناسه خبر : 249
  پرینتخانه » اخبار, برنامه ریزی و مدیریت شهر تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۹:۰۰ | 665 بازدید | ارسال توسط :

مسیر گردشگری، سرنوشت سفید در انتظار روستاهای تهران

با گسترش شهر تهران، روستاهای بسیاری در پایتخت ادغام شدند تا دیگر نشانی از آنها نباشد. روستاهایی که می توانستند با درک صحیح مسئولان اکنون زنده باشند.

تهران قدیم، چندین سال قبل از پایتخت بودن، آبادی کوچک بود در شمال ری. آبادی که حتی حاکمان ری نیز به آن بی توجه بودند تا آنکه در زمان قاجاریه ناگهان همان آبادی کوچک شد پایتخت ایران زمین.

از آن روز تا به حال تهران روز به روز بزرگ و بزرگتر شد و آبادی های کوچ اطراف را در خود بلعید. آنقدر بزرگ شد ک ری، این شهر تاریخی را نیز در خود جای داد.

حالا بعد از سالها کمتر روستایی در اطراف تهران باقیمانده و بسیاری از روستاها از جمله فرحزاد در آن حل شده اند.

این روند نابودی روستاها به علت جاذبه های شهری، بهره مندی از امکانات آغاز و با ورود طمع کاران به روستا پایان می یافت. تخریب روستا و ساخت آپارتمان و شهرک و … موجب شد تا خیلی زود اطراف تهران خالی شود از روستا.

مسیر گردشگری، سرنوشت سفید در انتظار روستاهای تهران

حالا اما شهردار منطقه ۲۲ فکر تازه ای برای روستاهای اطراف تهران دارد. نوذرپور آنها را مسیر گردشگری قرار داده تا با این کار بتواند آنها را حفظ کند.

علی نوذرپور در جمع اهالی روستای وردیج واقع در حریم منطقه۲۲، گفت: با توجه به ایام مبارک رمضان و به منظور بهره‌برداری هرچه بیشتر از فضای معنوی و تحقق امر مشارکت شهروندی، برنامه دیدار با ساکنین روستای وردیج انجام شد.

 

شهردار منطقه ۲۲ با بیان اینکه در دوره گذشته مدیریت شهری استفاده از واژگان “نمی‌شود” و “تخریب” رایج بود، گفت: مبنای تصمیم گیری مدیریت جدید شهری “آری” به اقدامات عمرانی در چارچوب قانون و مقررات است.

نوذرپور با بیان اینکه شهرداری به دنبال توسعه و پیشرفت عمرانی در روستاها است، تصریح کرد: شهرداری طبق قانون موظف به نظارت بر ساخت و سازهاست و در برابر بی قانونی در ساخت و سازها طبق قانون عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی به تصویب شورای نگهبان می‌رسد خاطرنشان کرد: رعایت قوانین هم تکلیف قانون و هم تکلیف دین است و قانون رفتار ما را تعیین می کند. اینکه انتظار داشته باشیم مسئولین به قانون توجه نک

نند و از آن عدول کنند، انتظاری منطقی نیست.

براساس اعلام روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۲، نوذرپور با بیان اینکه عدم توجه به قوانین، روند پیشرفت و توسعه را با مخاطراتی روبه رو می کند، گفت: در حال حاضر با تمام کنترل‌های انجام شده در محدوه حریم منطقه۲۲، تعداد ۵۰۰ ساختمان خارج از روستاها بدون مجوز ساخته شده است و این بسیار خطرساز است.

وی بر ایجاد بازارباغ ها، بازارچه های محلی و مسیرهای گردشگری در روستاها تاکید کرد و افزود: شهرداری منطقه۲۲ این ظرفیت را دارد تا سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه های 

فرهنگی، تفریحی و ورزشی را برای سرمایه گذاری به روستا ها معرفی کند تا در اشتغال زایی 

جوانان روستا، گردشگری و ترویج فرهنگ های بومی روستاها کمک شایانی شود.

نوذرپور در پایان با اشاره به اینکه هدف شهرداری منطقه، مشارکت بین شهرداری، شوراهای روستا و مردم است گفت: روستاییان می‌توانند با توجه به زیرساخت‌های روستاهای خود، برنامه‌ها و طرح های گردشگری و جذب توریست را تهیه و ارائه نمایند و ما آنها را برای اجرا در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهیم و یا از خود روستاییان در اجرای طرح ها با نظارت شوراها و دهیاری ها استفاده می‌کنیم.

 

منبع: تیترشهر

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.