برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 2620
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰ | 596 بازدید | ارسال توسط :
مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران از رایزنی شهرداری تهران با سازمان میراث فرهنگی برای مرمت، تعریف کاربری و نگه داری از خانه نصیرالدوله از سوی شهرداری خبر داد:

رایزنی شهرداری تهران با میراث فرهنگی برای مرمت و نگهداری خانه نصیرالدوله

شهرداری و میراث توان مالی و اجرایی برای ساماندهی تمامی بناها را ندارند و تلاش می کنیم نقش ما تسهیل گر باشد و باقی کارها با مشارکت بخش خصوصی انجام شود.

«میرزا احمدخان نصیرالدوله بدر» از تاجران ثروتمند پایتخت بود و او را هجدهمین وزیر فرهنگ ایران می‌دانند. خانه نصیرالدوله در همسایگی بخش‌های باقی مانده از خانه مدرس قرار دارد و جزء معدود خانه‌های شخصی دارای حمام است که تا ۳۰ سال پیش ده‌ها خانوار در آن ساکن بودند.

سال ها پیش در دهه ۸۰ بودجه ای نزدیک به دو میلیارد تومان برای خرید و مرمت آن در نظر گرفته شد. هر چندکه ابتدا این بودجه را به نام همسایه یعنی برای خرید و مرمت خانه شهید مدرس در نظر گرفته بودند، در اصل نه آن بودجه خرج خانه شهید مدرس شد و نه ریالی از آن به خانه نصیرالدوله اختصاص یافت.

در هفته های گذشته نیز تصاویری از خانه منسوب به نصیر الدوله در فضای مجازی منتشر شد. به گواه تصاویر وضعیت این خانه که مالکیت آن در دست سازمان میراث فرهنگی است، بسیار نامناسب است.

در همین رابطه، ابوالفتح شادمهری مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران در گفت و گو با شهرنوشت با اعلام این خبر که شهرداری و میراث فرهنگی برای مرمت و نگه داری از خانه نصیرالدوله وارد گفت و گو شدند و در آینده ای نزدیک تفاهم نامه ای را در این خصوص امضا می کنند، گفت: با معاون سازمان میراث صحبت کرده و اعلام آمادگی کردیم خانه نصیرالدوله را در اختیار ما بگذارند تا ضمن مرمت و تعریف کاربری متناسب بتوانیم بنا را حفظ کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مالکیت بنا همچنان در دست سازمان میراث می ماند و شهرداری تصمیمی برای تملک آن ندارد، ادامه داد: آن چه برای ما اهمیت دارد این است که بنا را مرمت کنیم و با تعریف کاربری مناسب مانند گالری، برای بازه زمانی مشخص از آن استفاده کنیم و بنا را در اختیار عموم قرار دهیم.

شادمهری تاکید کرد: حتی اعلام کردیم در مورد سایر بناهای میراث هم شهرداری آمادگی مرمت را دارد. البته شهرداری و میراث توان مالی و اجرایی برای ساماندهی تمامی بناها را ندارند و تلاش می کنیم نقش ما تسهیل گر باشد و باقی کارها با مشارکت بخش خصوصی انجام شود.

مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران با اشاره به آخرین اقدامات مدیریت شهری برای خانه طوماسیان، عنوان کرد: این خانه بسیار باارزش است و بارها اعلام کردیم حاضر هستیم با مالک وارد مذاکره شویم و از این بنا در قالب فرهنگسرا و … استفاده کنیم.

شادمهری در بخش دیگری از سخنانش به عزم شهرداری تهران برای توجه هر چه بیشتر به بناهای ارزشمند در محله عودلاجان پرداخت و گفت: کل بافت عودلاجان ثبت شده است، اما درون این بافت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ بنای ارزشمند وجود دارد که بسیاری از آن ها ثبت نشده اند. در این خصوص به سازمان میراث اعلام کردیم که حاضریم نسبت به تهیه حرایم این بناها اقدام کنیم تا پس از تائید سازمان در سامانه طرح تفصیلی بارگذاری شوند. همچنین، این آمادگی وجود دارد که در تهیه شناسنامه برای ۲ هزار و ۳۰۰ بنای تاریخی ارزشمند مشارکت کنیم.

| منبع خبر : خبرگزاری تابناک
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.