پایگاه تحلیلی - خبری نظرآنلاین

رسانه راهبردی - انتقادی پژوهشکده نظر

دکل‌های مخابراتی تهران را شبیه جوجه تیغی کرده‌اند

چکیده: «تهران را که از بالا نگاه کنیم، به جوجه تیغی می ماند.» این توصیف معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران است از وضعیتی که دکل‌های مخابراتی ایجاد کرده اند.

دکل های مخابراتی این روزها بیشتر از گذشته به چشم می آیند. بالای پشت بام ها، حاشیه خیابانها، حتی بخشی از فضای سبز حاشیه معابر یکی از این دکل ها برافزاشته شده است . مسئولان شهری می گویند نصب این دکل ها مربوط به سالیان گذشته است .

عبدالرضا گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران با بیان اینکه من نیز از وضعیت دکل‌های مخابراتی در شهر رضایت ندارم به اسکان نيوز گفت: موضع خود را در این خصوص در جلسه شورای معاونان شهردار و شهرداران مناطق اعلام کردم و گفت‌وگوهایی نیز با مرکز ارتباطات شهر که زیرمجموعه معاونت برنامه‌ریزی است، انجام داده‌ایم که هفته آینده این مذاکرات پیگیری می‌شود.

دکل‌های مخابراتی تهران را شبیه جوجه تیغی کرده‌اند

تهیه طرح جامع دکل های مخابراتی 

او ادامه داد: قرار است برای دکل‌های مخابراتی، طرح جامعی تهیه شود و شرکت‌ها موظف باشند در چارچوب این طرح جامع، دکل‌های مورد نیاز خود را نصب و مقررات و اصول تدوین شده را رعایت کنند. متأسفانه اتفاقاتی که در سال‌های گذشته رخ داده، باعث به وجود آمدن شرایط ناهنجار و آشفته شده است و اگر از بالا به تهران نگاه کنیم، تهران مانند جوجه تیغی است که کابل‌ها و سیم‌ها از آن بالا آمده‌اند. این وضعیت اسفناک قابل تداوم نیست و باید فکری به حال آن کرد.
گلپایگانی با تأکید بر اینکه این دکل‌ها در یک سال اخیر نصب نشده‌اند، گفت: طی 6 ماهه آینده این موضوع را به سرانجام می‌رسانیم.

زهرا نژادبهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه ساماندهی دکل‌های مخابراتی در کمیته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد که رویکرد فعلی‌شان، تجمیع این دکل‌ها است، به اسکان نيوز گفت : این کمیته در صدد جانمایی مناسب دکل‌های مخابراتی است اما برخی از این دکل‌ها در گذشته ایجاد شده‌اند، امکان ساماندهی آنها وجود ندارد و در حال حاضر سیما و منظر نامناسبی برای شهر ایجاد کرده‌اند.

وی ادامه داد: تمامی دکل‌هایی که طی یک سال گذشته در شهر نصب شده‌اند، دارای شناسنامه هستند، تلاش شده جانمایی مناسبی داشته باشند و به نظر می‌رسد با رویکرد تجمیع، وضعیت دکل‌ها مناسب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *