برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Thursday, 29 October , 2020
امروز : پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹ - 13 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 350
  پرینتخانه » سازمان فضایی شهر, شهر تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶ | 633 بازدید | ارسال توسط :

سعادتی:خاکبرداری پُرشد؛ مشکل،عدم تمکین دیگر سازمان ها به میراث است

به دنبال گزارش “اسکان نیوز” از ساخت وساز غیرقانونی در مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر به نام بهسازی آلاچیق ها، دکتر پرویز سعادتی مدیر پایگاه باغ های ثبت جهانی ایران عازم منطقه شد و از محل مورد گزارش در پارک جنگلی عباس آباد بهشهر بازدید کرد. او درباره نتیجه بازدید خود از محل ساخت وساز به اسکان […]

به دنبال گزارش “اسکان نیوز” از ساخت وساز غیرقانونی در مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر به نام بهسازی آلاچیق ها، دکتر پرویز سعادتی مدیر پایگاه باغ های ثبت جهانی ایران عازم منطقه شد و از محل مورد گزارش در پارک جنگلی عباس آباد بهشهر بازدید کرد.

او درباره نتیجه بازدید خود از محل ساخت وساز به اسکان نیوز گفت:« خاکبرداری که دهیاری روستای “التپه” برای ساخت غرفه انجام داده بود با شکایت پایگاه، به سرعت پر شد. خوشبختانه فعلا اتفاق دیگری نیفتاده است و فعلا هیچ عملیاتی در رابطه با آن غرفه ها صورت نمی گیرد.»
 
سعادتی در پاسخ به اینکه “آیا تضمینی وجود دارد که دوباره این ماجرا در آن منطقه تکرار نشود گفت:« دلیل آن این است که ما راسا نمی توانیم جلوی چنین تخلفاتی را بگیریم و قدرت اجرایی نداریم. باید شکایت کنیم و تا شکایت به مرحله اجرا برسد. در این بازه زمانی که ممکن است یک هفته طول بکشد طرف کار خودش را کرده است.»

مدیر پایگاه باغ های ثبت جهانی ایران با اشاره به تلاش های متعدد اما بی نتیجه میراث در مجموعه تاریخی عباس آباد گفت:« برای نمونه چندین بار برای حفاظت از سد تاریخی عباس آباد، راه را بسته ایم؛ اما شب آمده اند و دستگاه آورده ادو میله را بریده اند و مصالح برده اند. به نظر شما چه باید بکنیم؟ با کامیون رد می شوند. ما قدرت قضایی و اجرایی نداریم. در برابر سازمان هایی که در آنجا هستند هم قدرتی نداریم.»

او با اشاره به اینکه یگان حفاظت م گزارش های لحظه به لحظه دارد گفت:« در مراجعه به منطقه عباس آباد، دفتر یگان را بررسی کردم و مشاهده کردم که تمام ترددها و مسائل در دفتر یگان نوشته شده و آنجا هم که لازم بوده گزارش شده؛ اما ما قدرت اجرایی برای برخورد مستقیم نداریم و همه چیز به دست ما نیست.»
 
مشکل ریشه دار است

سعادتی با بیان اینکه به این موضوع باید ریشه ای نگاه کرد گفت:« در مجموعه عباس آباد بهشهر، مسائل اساسی داریم و علت اصلی آن نیز وجود نهادهایی است که هر یک خود را ذی نفع می دانند.

از جمله این نهادها اداره هواشناسی، آب منطقه ای، اداره منابع طبیعی و میراث و چند نهاد دیگر  هستند که هر یک برنامه هایی دارند و بر اساس آن عمل می کنند. در این میان  هیچکدام حاضر نیستند بپذیرند که این منطقه ثبت جهانی شده است و در چهارچوب ثبت جهانی باید عمل شود.»

او گفت:« ما نمی گوییم که آنها به عنوان زیرمجموعه میراث عمل کنند؛ اما بر اساس قانون باید طرح های خود را به سازمان میراث نشان دهند تا در چهارچوب قواعد و قوانین سازمان میراث فرهنگی و کنوانسیون های جهانی که امضا کرده ایم باشد.»

سعادتی در پاسخ به این پرسش اسکان نیوز که “آیا این نهادها تا امروز چنین هماهنگی های قانونی را با سازمان میراث نداشته اند؟” گفت:« متاسفانه خیر. الان فرمانداری آنجا شورایی را تشکیل داده اند و آن شورا مصوب کرده که بخشی از عرصه را در اختیار دهیاری “التپه” قرار داده است؛ دهیاری هم که می خواهد برای خودش درآمدزایی کند آلاچیق هایی را مستقر کرده؛ بعد آلاچیق ها را تبدیل به فروشگاه کرده و فروشگاه ها را به افراد، اجاره می دهد. در حالی که این آلاچیق ها در عرصه ثبت جهانی یونسکو واقع شده و باید طرح، قبل از اجرا به اداره میراث تحویل می شد.»
 
مدیر پایگاه باغ های ثبت جهانی ایران در ادامه تاکید کرد:« ما نمی گوییم آلاچیق نزنید؛ چرا که به هر حال مردمی که به اینجا می آیند یک چیزهایی لازم دارند که می توانند از این بازارچه ها تهیه کنند یا نیاز به محل استراحت دارند؛ بلکه حرف مان این است که بر اساس قانون بیایید طرح را بیاورید تا کارشناسان میراث مشخص کنند این آلاچیق ها با چه ویژگی هایی و در کجا مستقر شود و نقشه اش چه باشد تا به عرصه میراث جهانی آسیب نرسد و قوانین آن زیرپا گذاشته نشود.»   

سعادتی در ادامه افزود:« بر اساس قوانین جهانی و نیز داخلی، در عرصه های ثبت شده سازه باید متحرک باشد و هر زمان که مسوولان میراث فرهنگی تشخیص دادند جمع شود. صرفا با پیچ ومهره و چوب. اما متاسفانه همان طور که همه دیده اند در عباس آباد به این قوانین توجه نشده و برای استقرار آلاچیق ها، زمین را کنده اند. در حالی که شما در عرصه اجازه ندارید حتی نیم متر زمین را بکنید.»
 
واگذاری عرصه به مالک خصوصی

مدیر پایگاه باغ های ثبت جهانی ایران  گفت:« الان ما در عباس آباد موضوع واگذاری عرصه را به بخش خصوصی داریم. سازمان زندان ها یک بخش بزرگی را به یک فردی فروخته و آن آقا برای خودش قطعه بندی کرده و برای ویلاسازی به مردم فروخته است. با مکافات جلوی ایشان را گرفته ایم. ایشان هم می گوید من سند دارم؛ اینجا را خریده ام و ملک خودم است و هرکاری دلم می خواهد می توانم انجام بدهم. الان هم در حال تهیه زمین معوض هستیم. مشکل ما در عباس آباد دخالت نهادهایی است که حضور دارند و به اخطارهای ما گوش نمی دهند.»

سعادتی در پاسخ به این سوال اسکان نیوز که به گفته مسوولان منطقه ای از جمله رییس منابع طبیعی بهشهر ومدیر مجموعه تاریخی عباس آباد آنجا قرار نیست ساخت وسازی صورت بگیرد و مساله تنها بهسازی آلاچیق هاست گفت:« این طور نیست؛ البته قرار بوده بهسازی بشود و داربست های قبلی را که با گونی های پلاستیکی می بستند و نمای قشنگی نداشت را زیرنظر میراث اصلاح کنند. اما الان بحث صرفا بهسازی نبود و چاله هایی کنده بودند که با گزارش مسوولان پایگاه و پیگیری ها، چاله ها پر شد.» 

او افزود:« مشکل عباس آباد این است که وقتی هنگام جمع آوری زباله و ارائه خدمات می شود سازمان های دیگر، ما را مسوول می دانند؛ اما هنگامی که به تخلفات بقیه اشاره ای کنیم و تذکری بدهیم در پاسخ ما می گویند که “شما فقط در عرصه خودت حق داری حرف بزنی.”»

نقش مسوولان اجرایی استان

مدیر پایگاه باغ های ثبت جهانی ایران درباره نقش مسوولان اجرایی استان گفت:« به نظرم مسوولان اجرایی استان باید به ادارات و سازمان های موجود در عباس آباد تکلیف کنند که بر اساس ضوابط جهانی و داخلی محوطه های ثبت شده، تابع میراث فرهنگی باشند. وقتی شما محلی را ثبت جهانی می کنی یعنی این ضوابط را پذیرفته ای و باید آنرا با نظارت میراث اجرایی کنی.»

سعادتی در انتها گفت:« مسوولان استانی قبل از ثبت جهانی یک اثر، تلاش ها و رفت وآمدهای زیادی می کنند تا اثر ثبت شود؛ اما به محض اینکه اثر ثبت شد دیگر احساس مسوولیت ندارند و فکر می کنند میراث چه بودجه کلانی برای ثبت اثر از یونسکو می گیرد.»

منبع:http://www.eskannews.com/report/11511/

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.