برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 3683
  پرینتخانه » برنامه ریزی و مدیریت شهر, اخبار, شهر تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۹:۰۰ | 347 بازدید | ارسال توسط :
3 توصیه به شهردار

ابراز نگرانی جامعه مهندسان مشاور به سرنوشت ۶۲ باغ

با وجود آنکه قرار نیست در تمام 62 باغ مصوبه برج‌باغ‌، ساخت‌وساز انجام شود، جامعه مهندسان مشاور در نامه‌ای به شهردار، در این درباره ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

با وجود آنکه اعضای شورای شهر تهران می‌گویند قرار نیست در تمام ۶۲ باغی که آنها مجوز ساخت‌وسازشان را بر اساس مصوبه برج‌باغ‌ صادر کرده‌اند، ساخت‌وسازی انجام شود، جامعه مهندسان مشاور ایران در نامه‌ای به شهردار تهران، در خصوص استفساریه درباره این ۶۲ باغ ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

در این نامه به موجی از نگرانی‌هایی که پیرامون حفظ و نگهداری باغ‌های باقی‌مانده شهر تهران در افکار عمومی و مجامع حرفه‌ای پدید آمده، اشاره و پیشنهاد شده از انجام این مصوبه پرهیز شود. بر اساس این نامه، جامعه مهندسان مشاور درخواست کرده‌اند اگر بنا به هر دلیلی، این مصوبه عملیاتی شد، موارد زیر نیز مورد توجه مدیریت شهری و سایر مراجع مسئول قرار گیرد.

۱٫ لازم است به فوریت راهکارهای عملی در حفظ سایر باغ‌های شهر تهران (آنچه در این مصوبه ذکر نشده) اندیشیده شود.

۲٫ تبصره دوم و سوم این مصوبه می‌تواند امکان رفع بخشی از نگرانی‌های پدید آمده در فرآیند حفاظت از درختان واقع در این باغ‌ها را تأمین کند اما تحقق این امر مستلزم بازنگری ساختار تعریف شده در تبصره ۳ است. بهتر است کمیته پیشنهاد شده در تبصره ۳ با شورای عالی شهرسازی و معماری ایران جایگزین شود و در صورت عدم قبولی شورای عالی، ۴ کارشناس متخصص برگزیده از سوی نهادهایی همچون شورای عالی شهرسازی، جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز و سایر سمن‌های درگیر حفاظت محیط‌زیست ذی‌صلاح برگزیده شود.

تجربه نشان داده کمیته‌ای تعریف شده در این مصوبه (کمیته فنی باغات) نمی‌توانند رافع نگرانی‌های پدیدآمده، باشند. انتظار می‌رود نمایندگان معرفی شده کمیسیون‌های شورای شهر تهران در این کمیته نیز افراد شناخته شده و دارای وجاهت اجتماعی و فنی کافی بوده و مورد وثوق نهادهای مدنی و حرفه‌ای شهرسازی باشند. تضمین تحقق تبصره‌های ۱، ۲، ۴، ۵ و ۷ این مصوبه نیز مستلزم حضور و اطلاع‌رسانی دقیق به رسانه‌ها، مجامع حرفه‌ای، نهادهای مدنی و آحاد شهروندان است.

جامعه مهندسان مشاور ایران در این نامه خطاب به شهردار تهران گفته‌اند بخش اعظم واکنش‌های پدید آمده در جامعه، ناشی از حساسیت واقعی نهادهای مدنی و دلسوزان حوزه حفظ محیط‌زیست شهری و شاید عدم اطلاع‌رسانی گردش کار و فرآیند این تصمیم در رسانه‌های جمعی و به ویژه مجامع حرفه‌ای باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود اطلاع‌رسانی پیرامون تصمیمات اخذ شده در این باغات، سایر باغات و فضای سبز شهر تهران در تصمیم کلان مدیریت شهر تهران به گونه‌ای باشد که امکان تبادل نظر، تضارب آراء و مشارکت اجتماعی در سایر تصمیمات آتی فراهم شود.

ابراز نگرانی جامعه مهندسان مشاور به سرنوشت ۶۲ باغ

در مصوبه شورای شهر تهران در خصوص استفساریه شهردار تهران آمده است : شهرداری تهران می تواند صرفاً ازمیان شصت و دو (۶۲) پرونده برای پرونده های املاکی که در چارچوب قانونی باغ شناخته شده‌اند و فرآیند سیستمی صدور پروانه آنها از طریق سامانه شهرسازی شهرداری تهران مرحله پرداخت کامل و قطعی تمامی عوارض متعلقه مربوط به صدور پروانه ساختمانی را طی نموده و حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۷/۰۱/۰۷ منجر به اخذ تاییدیه سیستمی وصول عوارض از اداره درآمد مناطق گردیده اند، براساس ضوابط و مقررات دستورالعمل ماده ۱۴ قانون زمین شهری (پیوست سوم طرح جامع شهر تهران – ۱۳۸۶) اقدام نماید.

پرونده هایی که تمامی عوارض متعلقه مربوط  به صدور پروانه را در فاصله زمانی ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۹۷/۰۱/۰۷ پرداخت نموده اند مشمول این مصوبه نمی گردند.

تبصره یکم (۱): بدیهی است میزان بارگذاری و تعداد طبقات پرونده هایی که تمام عوارض را به شرح فوق الذکر پرداخت نموده اند صرفاٌ می بایست به میزان عوارض پرداختی تا تاریخ ذکر شده باشد و شهرداری حقی به اضافه کردن سطح و سطوح و بارگذاری با دریافت عوارض مجدد در خصوص این پرونده‌ها را ندارد.

تبصره دوم (۲): شهرداری تهران مکلف است نسبت به بررسی دقیق هریک از پرونده های لیست پیوست اقدام نموده و در خصوص باغات دارای ارزش اکولوژیک و درختان انبوه و باغات واقع در محلاتی که سرانه فضای سبز و باغات آنها پایین است نسبت به ایجاد سازوکارهای لازم برای تملک، تهاتر و یا انتقال بارگذاری به سایر املاک مالکین و سایر روش‌های جایگزین به نحوی که درختان ملک حفظ شوند، اقدام نماید.

تبصره سوم (۳): شهرداری تهران(معاونت شهرسازی و معماری ) مکلف است نسبت به تشکیل«کمیته فنی باغ» با  عضویت نماینده معاونت شهرسازی و معماری (مدیرکل مربوطه )، نماینده سازمان بوستان‌ها و فضای سبز (با تخصص فضای سبز)، چهار نفر کارشناس خبره با تخصص‌های معماری یا شهرسازی، فضای سبز، اکولوژی گیاهی و میراث فرهنگی ( به انتخاب معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران)، معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه‌ای که ملک در آن واقع است و دو ناظر از کمیسیون‌های (شهرسازی و معماری) و (سلامت، محیط زیست و خدمات شهری) شورای اسلامی شهر تهران اقدام نماید و پرونده‌های مذکور نیز در این کمیته بررسی و با ضوابط دستورالعمل ماده ۱۴ قانون زمین شهری (پیوست سوم طرح جامع شهر تهران- ۱۳۸۶) و سایر ضوابط معماری و شهرسازی تطبیق شود. کمیته مذکورمرجع تطبیق تقاضاهای موجود در سطح مناطق و نواحی شهرداری تهران است و مسئولیت حسن اجرای این مصوبه بر عهده معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران می‌باشد.

 تبصره چهارم (۴): باغ‌های تاریخی و باغ‌های دارای ابنیه تاریخی و میراثی از مفاد این مصوبه مستثنی خواهند بود و نسبت به صدور پروانه برای آنها اقدامی صورت نگیرد.

تبصره پنجم (۵): شهرداری تهران مکلف است وضعیت پرونده‌هایی را که از مالکین آن‌ها عوارضی را به صورت قطعی یا علی‌الحساب بابت صدور پروانه برج باغ‌ها دریافت نموده است و طبق این مصوبه مورد تأیید قرار نگرفته و منجر به صدور پروانه نمی‌شود، حداکثر تا پایان تیرماه سال ۱۳۹۸ تعیین تکلیف نماید.

 تبصره ششم (۶): شهرداری تهران موظف است تمام افرادی که طی مراحل صدور پروانه نسبت به اخذ عوارض صدور پروانه برای باغات پس از تاریخ ۱۳۹۷/۰۱/۰۷ اقدام نموده‌اند به هیأت رسیدگی به تخلفات اداری معرفی نماید.
تبصره هفتم (۷): شهرداری تهران موظف است گزارش دقیق اجرای این مصوبه را تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۸ به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نماید.

| منبع خبر : اسکان نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.