پایگاه تحلیلی - خبری نظرآنلاین

رسانه راهبردی - انتقادی پژوهشکده نظر

لغو فریز محدودۀ طرح توسعۀ دانشگاه تهران

چکیده: برداشته‌شدن فریز ازطرح توسعۀ دانشگاه تهران، تعهد دانشگاه برای تهیۀ برنامۀ بهره‌برداری از قطعات تملک‌شده برای تصویب، از نتایج جلسۀ شورای عالی شهرسازی بود.

شورای عالی شهرسازی فریز محدودۀ طرح توسعۀ دانشگاه تهران را لغو کرد.

در جلسۀ امروز شورای عالی شهرسازی که با حضور وزیر، عباس آخوندی، محمود نیلی احمدآبادی و حسام‌الدین آشنا تشکیل شد، فریز محدودۀ طرح توسعۀ دانشگاه تهران برداشته شد.

دانشگاه نسبت به املاکی که تملک نکرده، قدرت لازم را ندارد.

به نقل از منابع آگاه این تصمیم‌گیری با جمع‌بندی وزیر راه و شهرسازی، محمد اسلامی از جلسۀ کمیسیون، اتخاذ شده است. در این تصمیم‌گیری توافق آرا صورت گرفته و موافقان اولیۀ طرح که در جلسه حاضر بوده‌اند، سکوت کرده‌اند.
گام بعدی نحوۀ مداخله است که دیده‌بان‌های شهر باید مواظب تداوم و تقویت هویت مرکز شهر تهران باشند.

برداشته‌شدن فریز از محدودۀ طرح توسعۀ دانشگاه تهران، تعهد دانشگاه تهران برای تهیۀ برنامۀ بهره‌برداری از قطعات تملک‌شده و ارائۀ آن برای تصویب، از نتایج جلسۀ امروز شورای عالی شهرسازی بوده است.

لغو فریز محدودۀ طرح توسعۀ دانشگاه تهراندانشگاه تهران موظف شده است برای نحوۀ بهره‌برداری از املاک خریداری‌شده، برنامۀ خود را جهت تصویب، ارائه دهد.

به‌این ترتیب ملاک اختصاص کاربری و تراکم به املاک مذکور، صرفاً خواست یک‌طرفه و تک‌کاربری دانشگاه نیست؛ بلکه مسئولان شهری می‌توانند با رعایت منافع شهر و خواست شهروندان به برنامه‌ریزی مرکز شهر تهران به مثابه پهنۀ اصلی و سرزندۀ شهری بپردازند.
محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در واکنش به این خبر، لغو فریز در محدودۀ طرح را نه حاصل جلسه و تصمیم اعضای شورای عالی شهرسازی بلکه نتیجۀ کنشگری جامعۀ مدنی دانسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *