برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 4018
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰ | 318 بازدید | ارسال توسط :

دره‌های تهران تحت تأثیر ذهنیت مدیران و ساکنین شهر در حال نابودی است

چمن به عنوان سمبل زیبایی اروپایی که در دوره قاجار وارد ایران شد، جای خاک را گرفته است. بنابراین خاک‌ها برش می‌خورند چرا که از نظر مدیران و ساکنین تهران، زیبا به نظر نمی‌رسند.

سید امیر منصوری در نشست «حذف یا حفاظت؟ رفتار مدیریت شهر با دره‌های تهران » در گالری نظرگاه:

ساختار طبیعی شهر تهران و ارتفاعات آن دارای ارزش بسیار بالایی است. ساختاری که در دوره های طولانی زمین شناختی و به واسطه بقایای رسوبی بستر دریاها به وجود آمده و به عنوان یک نعمت بسیار ارزشمند به حساب می آید. آثار به جای مانده از این دوران، ساختار طبیعی برای تهران درست کرده است که در اولین مرحله بایستی درک شود. ساخت پروژه های مختلف زیرساختی غیر مرتبط و برش زدن خاک ارزشمند این نواحی، موجب شده تا آنچه به عنوان زیبایی از طبیعت قابل دریافت و برداشت بوده، به زیبایی جعلی تبدیل شود. چمن به عنوان سمبل زیبایی اروپایی که در دوره قاجار وارد ایران شد، جای خاک را گرفته است. بنابراین خاک‌ها برش می‌خورند چرا که از نظر مدیران و ساکنین تهران، زیبا به نظر نمی‌رسند.

دره‌های تهران

دره‌های تهران ، دارای ارزش بسیار زیادی است. دره‌هایی که نتیجه فعل و انفعالات طبیعی و دارای ارزش زیبایی شناسانه هستند. اما از آنجایی که کارکردهای اصلی آن در حال حاضر در ذهن مدیران و ساکنین شهرها زیر سؤال رفته است، به آن‌ها به شکل مناسبی نگاه نمی‌­شود. جایی که بایستی نمایشی از طبیعت شهر تهران و گونه‌های گیاهی و جانوری باشد، تبدیل به مسیر عبور آب یا ساخت بوستان شده است. نمی‌توان یک نفر خاص را مقصر این تخریب دانست، چرا که گروه‌های مختلف اجتماعی در این موضوع درگیر بوده‌اند و مجموع این اقدامات موجب چنین تخریبی شده است.

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.