برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 4157
  پرینتخانه » نقد اول, اخبار, گردشگری تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴ | 403 بازدید | ارسال توسط :
تصمیم لازم اما غیرکافی از سمت معاون اول رئیس جمهور

معافیت تورهای ورودی از مالیات بر ارزش‌افزوده

معافیت از مالیات بر ارزش‌افزوده به کاهش قیمت تمام شده بسته های گردشگری و ارزان‌تر شدن سفر به ایران برای گردشگران ورودی منتهی خواهد شد.

کاهش قیمت و ارزان‌تر شدن کالا و خدمت یکی از راه‌های افزایش تقاضا در شرایطی است که کالای مورد نظر لوکس نباشد و در انتخاب توسط مشتریان از قیمت تاثیر پذیر باشد. مالیات بر ارزش‌افزوده یکی از بخش‌های اثرگذار در قیمت تمام شده بسته‌های تولیدی و خدمت است که در مورد آن بحث‌های بسیاری وجود دارد. در اکانت منصوب به علی اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد مالیات بر ارزش‌افزوده و معافیت تورهای ورودی آمده است:
معافیت تورهای ورودی از مالیات بر ارزش‌افزوده

از آقای جهانگیری درخواست کردیم تورهای ورودی از پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده معاف شوند و معاون اول محترم رئیس‌جمهور هم ضمن موافقت، نوشتند: آمدن گردشگر به کشور، از مهم‌ترین مصادیق ارز آوری است. با تلاشی ملی و اراده‌ای منسجم، گردشگری می‌تواند زمینه‌ساز چشم‌انداز آینده بهتر شود.

دو نظر در این باره قابل بررسی است :

نظر اول: معافیت از مالیات بر ارزش افزوده به کاهش قیمت تمام شده بسته های گردشگری و ارزان‌تر شدن سفر به ایران برای گردشگران ورودی منتهی خواهد شد. یعنی ارزان‌تر شدن تورهایی که به ادعای خیلی‌ها ارزانترین تورهای دنیا است. سوالی که اینجا باقی می‌ماند این است که آیا قیمت حال حاضر بسته‌ها، برای گردشگران خارجی، ارزان و به صرفه نیست؟ مخاطبان مدنظری که همچنان منتظر ارزانتر شدن تورهای ایران هستند از چه گروهی هستند؟ آیا تحقیق و واکاوی صحیحی در این مورد صورت گرفته است؟ آیا بهتر نیست که تمهیدات دولتی به سمت حمایت از بخش خصوصی و توانمندسازی آنها برای ورود به بخش خدمت‌رسانی گردشگری فراهم شود؟ شاید این اتفاق برای بخش خصوصی آینده بهتری رقم بزند و تصمیمی هدفمندتر به حساب آید.

نظر دوم: اینکه معاون اول رئیس جمهور با معافیت مالیات بر ارزش‌افزوده موافقت کند، یک فعل لازم اما غیرکافی است. از آنجا که سیستم دولتی و بوروکراسی اداری در این بخش دارای کندی‌های خاص خود است، عملیاتی شدن این تصمیم نیازمند هماهنگی بین ارگان‌ها و نهادها را می‌طلبد. جایی که ممیزی‌های مختلف می‌تواند اجرایی شدن این معافیت را با مخاطره روبرو کند.

نویسنده : سعید شفیعا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.