پایگاه تحلیلی - خبری نظرآنلاین

رسانه راهبردی - انتقادی پژوهشکده نظر

بیست و هفتمین کارگاه نظریه‌های‌ نو: ارتباط ایزد «وَیو» با نوارهای ساسانی

چکیده: ارتباط باد با ایزدان زروان، میترا، آناهیتا، بهرام ایندره و همچنین امشاسپند خشتره (شهریور) در این نشست مورد بررسی قرار می گیرد. این نشست روز دوشنبه، ۱۱ تیر ۹۷، ساعت ۱۷ در گالری نظرگاه با برپایی میزگردی با حضور سرکار خانم مینا جلالیان برگزار می گردد.

«ویو»، ایزد قدرتمند و اسرارآمیز باد، به علت نقش آغازین خود در آفرینش که سرنوشت را تعیین می کند، ارتباط با روان و نیروهای حیاتی، ارتباط با فره ایزدی و فره وشی ها، قدرت جنگندگی و پیروزی بخش آن و قلمرو میانجی اش میان زمین و آسمان، می تواند حامی و نیروی قدرتمندی برای نقش «شاه – خدا»، «پادشاهی مینوی»، «شاه شکارگر»، «شاه فرهمند» و «شاه جنگاور» باشد که ساسانیان در سنگ نگاره ها و فلزکاری های خود سعی در نشان دادن آن داشتند و به صورت نمادین در نوارهای در حال اهتزاز ظاهر شود. به این منظور با توجه به صحنه ها و افراد و حیوانات و اشیایی که دارای نوار هستند، ارتباط باد با ایزدان زروان، میترا، آناهیتا، بهرام ایندره و همچنین امشاسپند خشتره (شهریور) در این نشست مورد بررسی قرار می گیرد.
بیست و هفتمین کارگاه نظریه‌های‌ نو: ارتباط ایزد «وَیو» با نوارهای ساسانی

این نشست روز دوشنبه، ۱۱ تیر ۹۷، ساعت ۱۷ در گالری نظرگاه با برپایی میزگردی با حضور سرکار خانم مینا جلالیان برگزار می گردد.

آدرس: خیابان آزادی، خیابان دکتر قریب، شماره ۲۳

جهت ثبت نام با شناسه گالری نظرگاه در تلگرام در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میزان مطالعه مطلب