برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Friday, 10 April , 2020
امروز : جمعه, ۲۲ فروردین , ۱۳۹۹ - 17 شعبان 1441
شناسه خبر : 1333
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۸ | 481 بازدید | ارسال توسط :

گزیدۀ اخبار ۲۸ اسفند ۱۳۹۱

گزیدۀ اخبار ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ کاهش رشو‌گیری در شهرداری روزنامۀ دنیای اقتصاد به اظهارات شهردار تهران پرداخته است. قالیباف گفت: «نمی‌خواهم بگویم که در شهرداری رشوه‌گیری وجود ندارد اما مدعی این امر هستم که بر اساس وجود دستگاه‌های نظارتی رشوه‌گیری در این نهاد، سیر نزولی خودش را پیدا کرده است. محمدباقر قالیباف روز گذشته در مراسم […]

گزیدۀ اخبار ۲۸ اسفند ۱۳۹۱

کاهش رشو‌گیری در شهرداری

روزنامۀ دنیای اقتصاد به اظهارات شهردار تهران پرداخته است. قالیباف گفت: «نمی‌خواهم بگویم که در شهرداری رشوه‌گیری وجود ندارد اما مدعی این امر هستم که بر اساس وجود دستگاه‌های نظارتی رشوه‌گیری در این نهاد، سیر نزولی خودش را پیدا کرده است. محمدباقر قالیباف روز گذشته در مراسم بهره‌برداری از یک پروژه شهری در جنوب تهران، در واکنش به آنچه چندروز پیش در شورای‌ شهر هنگام تصویب بودجۀ سال ۹۲ شهرداری مطرح شد، اعلام کرد: «با اسراف به صورت قاطع مخالفم و اسراف حتماً کار بدی است و من در برخی موارد که این موضوع را دیده‌ام، با آن برخورد کرده‌ام».

دنیای اقتصاد در یادداشت دیگری به اظهارات نیک‌زاد درخصوص خانه‌های خالی پرداخته است. وزیر راه‌وشهرسازی بعد از ۵ ماه رایزنی بی‌نتیجه با نمایندگان مجلس برسر گشایش مسیر قانونی برای اخذ مالیات از خانه‌های‌ خالی، روزگذشته آمار تازه‌ای از تعداد واحدهای مسکونی بدون‌سکنه رو کرد تا نشان دهد غفلت از مهار ابعاد این پدیده، باعث گسترش آن در پایتخت شده است.
نرخ واقعی از میزان احتکار مسکن در تهران را برای اولین‌بار، نیک‌زاد در تیرماه امسال اعلام کرد و آن زمان مشخص شد حداقل دو برابر آنچه تا به حال مسئولان بازار مسکن دربارۀ تعداد واحدهای مسکونی خالی از سکنه آمار می‌دادند، خانۀ خالی در پایتخت وجود دارد. علی نیک‌زاد با استناد به نتایج آمارگیری نفوس‌ومسکن سال ۹۰، گفته بود: «در تهران ۳۲۷ هزار و ۷۵۰ واحدمسکونی، بدون‌‌استفاده در بازار مسکن رها شده است». تا آن‌زمان تصور می‌شد حداکثر ۱۵۰ هزار خانۀ خالی در تهران وجود دارد.
اما آمار جدیدی که روز گذشته وزیر، اعلام کرد، از افزایش ۲۲درصدی تعداد خانه‌های خالی در پایتخت در مدت کم‌تر از یکسال حکایت می‌کند.

یا باید مدیریت یکپارچۀ شهری تشکیل شود یا برای تهران ۲۲ فرمانداری تشکیل دهیم.

حمید ناصری در روزنامۀ «آرمان روابط عمومی» به موضوع مدیریت یکپارچۀ شهری پرداخته است: «شخصاً به‌عنوان کسی که تاریخ شهر تهران را نوشتم و با بسیاری از شهرداران تهران به‌صورت رو در رو گفت‌وگو کردم بر این باور هستم که یا باید مدیریت یکپارچۀ شهری تشکیل شود یا برای تهران ۲۲ فرمانداری تشکیل دهیم که این فرمانداری‌ها زیرمجموعۀ یک شهرداری باشند و هر منطقه هم حیطۀ اختیاراتش مشخص شود. در حال حاضر لازم است جلوی گسترش شهر تهران گرفته شود و ضروری است که کمربند حریم شهر تهران بسته شود و در نقطه‌ای اعلام کنیم شهر تهران دیگر گنجایش ندارد. البته سیاست دولت کم‌وبیش به این سو بوده و با ایجاد شهرهای پردیس و شهرهای اقماری دیگر چنین تصمیمی هم گرفته شد. اما واقعیت این است که با احترام به رئیس دولت، اعضای شورای شهر، شهرداری و استانداری تهران باید گفت که ری نباید بنا به به دلایل سیاسی از تهران جدا شود زیرا با در نظر گرفتن تمامی تاریخ چند هزار سالۀ این شهر می‌بینیم که همیشه به تهران متصل بوده است.

اجازۀ تراکم غیر‏مجاز در شهر تهران داده نمی‌شود.

روزنامۀ «تهران امروز» به اظهارات وزیر راه‌وشهرسازی اشاره کرده است. او با بیان اینکه عده‏‌ای قصد اخلال در بازار مسکن را دارند، گفت: «اجازۀ تراکم غیر‏مجاز در شهر تهران داده نمی‌شود». نیک‌زاد که دیروز از طرح‌های مسکن مهر پردیس بازدید می‌کرد در‌حاشیۀ این بازدید اظهار داشت: «در حال حاضر کسانی قصد اخلال در بازار مسکن را دارند». وی ادامه داد: «باید به این افراد اعلام کنم که به‌هیچ‌عنوان اجازۀ تراکم غیر‏مجاز در شهر تهران داده نخواهد شد».

نیک‌زاد اضافه کرد: «سیستم‌‏های دولتی به‌ویژه بانک‌ها در حال خرید هستند، با این امید که با اخذ تراکم به سمت ساخت‌و‌ساز حرکت کنند. وزیر راه‌و‌شهرسازی افزود: «اما قطع به یقین نه کمیسیون مادۀ پنج، نه شهرداری تهران و نه شورای معماری و شهرسازی هیچ‌گاه چنین اجازه‏‌ای نمی‌‏دهند». وی ادامه داد: «قصد و هدف وزارت راه‌و‌شهرسازی، ادامۀ روند کار در بازار مسکن همراه با ثبات است اما اگر کسی قصد اخلال در این امر را داشته باشد به‌شدت با این اخلال‌گران برخورد می‌شود».

دهمین جشن تصویر سال از ۵ اسفند آغاز می‌شود

روزنامۀ «همشهری» در خبری به برگزاری جشن تصویر سال پرداخته است: «دهمین جشن تصویر سال از ۵ تا ۲۵ اسفندماه جاری همچون دوره‌های گذشته در کلیۀ فضاهای نمایشگاهی خانۀ هنرمندان ایران برگزار می‌شود. هیأت انتخاب و داوری بخش پوستر که به روال چهار سال گذشته ازسوی انجمن طراحان گرافیک ایران معرفی شده‌اند، آثار راه‌یافته به نمایشگاه این دوره از جشن تصویر سال را انتخاب و داوری کردند. طاهره محبی‌تابان، علیرضا مصطفی‌زاده، مجید عقیلی و امیرحسین قوچی‌بیک داوران معرفی‌شدۀ امسال بودند که پوسترهای راه‌یافته به بخش آزاد را انتخاب و آثار بخش جوان را نیز انتخاب و داوری کردند».

صدر– نیایش، نصف بودجه پایتخت را می‌بلعد.

روزنامۀ «ایران» در یادداشتی به قلم مهدی جابری به تحلیل پروژۀ تونل نیایش پرداخته است: «شهرداری تهران در حالی۶ هزار میلیارد تومان از بودجۀ شهر را صرف پروژۀ صدر – نیایش می‌کند که محمدباقر قالیباف اذعان داشته است: «تونل نیایش در طرح جامع پایتخت نبوده و تأثیر چندانی در ترافیک شهر نخواهد داشت اما در حال انجام است!». به گفتۀ دکتر مجتبی شفیعی دبیر شورای عالی ترافیک و رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت کشور هیچ توجیه اقتصادی، کارشناسی و فنی ندارد. به اعتقاد وی، بهتر بود به‌جای ساخت تونل نیایش و هزینه‌کرد چند هزار میلیارد تومانی برای آن، توجه بیشتری به توسعه حمل‌و‌نقل عمومی شود. شفیعی می‌گوید: «هزینۀ ساخت تونل نیایش برابر با احداث ده‌ها کیلومتر مترو در پایتخت است. می‌توان از این مبلغ برای چند‌برابر شدن ظرفیت واگن‌های مترو و کاهش سرفاصلۀ حرکت قطارها استفاده کرد و بسیاری از مشکلات حمل‌و‌نقل و ترافیک شهر تهران با این مبلغ قابل حل است. از نظر ما صرف هزاران میلیارد تومان برای چنین تونلی هنر نیست، بلکه سوء‌مدیریت است. امروز هنر اصلی مدیریت شهری باید بهینه هزینه‌کردن و اولویت‌بندی نیازها باشد.»

نمایندگان شورای شهر، رعد و برق بدون باران نباشند!
مهندس حسین هاشمی کارشناس ارشد مسائل شهری می گوید: «نمایندگان شورای شهر تهران، رعد‌وبرق بدون باران نباشند و قاطعانه بر عملکرد شهرداری در پروژه‌ها نظارت کنند. آن‌ها نباید فقط به بازدید از پروژه‌های در دست اجرا اکتفا کنند بلکه باید وارد صحنه شوند و مسائل را رصد کنند. به گفتۀ وی، تمام کار شهرداری به چند پروژۀ خاص معطوف شده است که شاید جزو اولویت‌های پانزدهم شهر باشد. شهرداری تهران نباید اولویت‌های اصلی شهر را فراموش کند».

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.