برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Friday, 30 October , 2020
امروز : جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹ - 14 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 1371
  پرینتخانه » از جهان معماری, برنامه ریزی و مدیریت شهر, مسکن تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۵:۴۴ | 695 بازدید | ارسال توسط :

تغییر شکل خانه‌های سنتی به آپارتمان‌های امروزی نیازمند معاصرسازی جهان‌بینی سنتی ایرانیان

چمران با اشاره به اصلاح قانون آپارتمان‌نشینی گفت: «در شهرهای بزرگ آپارتمان‌نشینی دیده می‌شود، بنابراین در زمینۀ قانون آپارتمان‌نشینی اصلاحاتی را انجام دادیم؛ البته برای بهتر اجرایی‌شدن آن، کمیسیون فرهنگی شورای عالی استان‌ها پیشنهاداتی مطرح کرد و کلیات این موضوع تصویب شد و لازم است در کمیسیون‌ها بحث و دوباره در صحن شورای عالی مطرح […]

چمران با اشاره به اصلاح قانون آپارتمان‌نشینی گفت: «در شهرهای بزرگ آپارتمان‌نشینی دیده می‌شود، بنابراین در زمینۀ قانون آپارتمان‌نشینی اصلاحاتی را انجام دادیم؛ البته برای بهتر اجرایی‌شدن آن، کمیسیون فرهنگی شورای عالی استان‌ها پیشنهاداتی مطرح کرد و کلیات این موضوع تصویب شد و لازم است در کمیسیون‌ها بحث و دوباره در صحن شورای عالی مطرح شود.
ایسنا

حاشیه‌ای بر این خبر
:
اگر کسی از شما بپرسد فضاهای مختلف خانۀ ایرانی معاصر را نام ببرید گمان می‌کنید تعداد فضاهایی که می‌توانید بشمارید از تعداد انگشتان دو دست تجاوز می‌کند؟ به‌غیراز اتاق خواب و پذیرایی، هال، نشیمن، آشپزخانه، توالت، حمام، حیاط، پاسیو و تراس چند فضای دیگر به ذهنتان می‌رسد که از قلم افتاده باشد. حال مجسم کنید می‌خواهید فضاهای یک خانه ایرانی را در کمتر از صد سال پیش شمارش کنید. ببینید با چه تعدد و تنوعی مواجه می‌شوید: دربند، سربند، هشتی، دالان، حیاط، تختگاه، ایوان، مهتابی، بهار خواب، صفه، شارمی یا شناشیر، طارمی، دودری، سه دری، پنجدری، شاه‌نشین، حوضخانه، شکم دریده، غلام‌گردش و … . این تعدد و تنوع فضاها در اغلب خانه‌های تاریخی ایران با اندکی تغییر دیده می‌شود. با این وصف روشن است که معماری ایرانی در طول زمان، نسبت به گذشتۀ تاریخی خویش دچار گسست شده و نتوانسته ریشه‌های خود را حفظ کند و به زمان معاصر انتقال دهد. این مسئله‌ای است که مثلاً در موسیقی ما اتفاق نیفتاده است. سنت موسیقایی ما موفق شده میراث گذشتۀ خود را سینه‌به‌سینه حفظ کند و آن را به دنیای معاصر وصل کند اما این قضیه در مورد معماری اتفاق نیفتاده و متأسفانه معماری خانۀ ایرانی از آنچه که بوده به‌کلی دورافتاده است.
آپارتمان‌نشینی به شکل امروزی خود در دهۀ سوم یا چهارم قرن بیستم و به دنبال جنگ اول و دوم جهانی که ویرانی‌های زیادی را در پی داشت، در اروپا ابداع شد. به این دلیل که لازم بود در کشورهایی با مساحت محدود و تراکم جمعیت زیاد، برای خیل عظیمی از مردم بی‌سرپناه خانه‌های ارزان‌قیمت و سریع ساخته شود، بنابراین اروپاییان خانه‌های خود را به این شکل طراحی کردند.
ما نیز در دانشکده‌های معماری خود بدون توجه به شرایط اقلیمی و فرهنگی این‌گونه معماری را آموزش دادیم و کارهایی را که آن‌ها انجام می‌دادند به عنوان سنت پذیرفتیم و همان را به مردم خود انتقال دادیم. ما هم آپارتمان ساختیم و آپارتمان‌نشین شدیم. آپارتمان‌نشینی برای ما کلاس و زندگی به سبک اروپایی برایمان مایۀ افتخار شد.

تمام معماری‌های گذشته از سه عامل تبعیت می‌کرده است. حریم، فضا و انرژی و تمام خانه های قدیمی هم بر اساس این سه عامل ساخته شده است. فضا عاملی در جهت تسلسل و تداوم بخش‌های مختلف بوده است. حریم، رابطۀ انسان با خودش، با دیگری و با دیگران را تعیین می‌کرده و انرژی عاملی بوده است برای اینکه بدانیم چگونه می‌توانیم انواع چیزها را در اختیار داشته باشیم. ویژگی دیگر خانه‌های ایرانی که با استفاده از معماری گذشته ساخته شده‌اند، انعطاف‌پذیری آن‌هاست. در تمام این خانه‌ها می‌توان فضا‌ها را با هم تلفیق کرد و با این تلفیق، فضاهای جدیدتر به دست آورد.

امروزه، به‌ویژه در شهر‌های بزرگ، چاره‌ای نداریم جز این که زندگی در قوطی کبریت‌هایی به نام آپارتمان را که دیگر به جای نقش مسکن (بخوانید محل آرامش و سکونت) نقش مُسکِن (بخوانید دارویی برای فرونشاندن موقتی درد) و هتل و خوابگاه را برای خانواده‌ها بازی می‌کنند بپذیریم. اما تغییر شکل خانه‌های نقلی و حیاط‌دار قدیمی به آپارتمان‌های امروزی تنها به شکل و شمایل خلاصه نمی‌شود، بلکه نوعی تغییر در جهان‌بینی نیز در ورای آن نهفته است: «تبدیل جهان‌بینی سنتی به مدرن».

 

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.