برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Wednesday, 30 September , 2020
امروز : چهارشنبه, ۹ مهر , ۱۳۹۹ - 13 صفر 1442
شناسه خبر : 1760
  پرینتخانه » اخبار, باستان شناسی تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰ | 349 بازدید | ارسال توسط :

فاز دوم کاوش در نارین‌قلعه آغاز شد

فاز اول این عملیات اضطراری که به صورت مطالعه و مرمت دیوار شهر تاریخی میبد واقع در سمت شرقی شارستان و کهن‌دژ تاریخی نارین‌قلعه از خردادماه امسال آغاز و در حال حاضر به پایان رسیده است

به گزارش تیترشهر : حصار شارستان شهر قدیمی میبد، نارین‌قلعه مانند دیگر شهرهای کهن ایرانی به وسیلۀ برج‌وباروهایی ستبر و محکم، محدود و محصور و به طور کامل از چینه، خشت و گل ایجاد شده و تمام آن با شیب و تپوگرافی زمین تلفیق شده است به طوری که بخش‌های زیادی از پی و پایۀ باروی شهر از بستر سخت و رسی زمین تشکیل شده است.

فاز دوم کاوش در نارین قلعه آغاز شد

البته با این که برج‌و‌باروهای شهر بر اساس نقشۀ متداول عصر ساسانی پی‌ریزی شده اما در جریان عملیات مرمت اضطراری مرمت آن از موقعیتهای طبیعی زمین و ساخت‌و‌سازهای پیشین نیز بهره گرفته شده است.

کالبد ناموزون شهر به‌گونه‌ای ساخته شده که دفاع از آن میسر باشد. از طرفی بر اساس تجربه‌های تاریخی موجود از تل‌های سخت رسی در جنوب میبد به عنوان شالودۀ دیوار اصلی شهر و برای در‌امان‌ماندن از سیل‌های ویرانگر استفاده کرده‌اند.

ایجاد دیوار شهر از حصارهای پیرامون نارین‌قلعه آغاز شده که این قسمت چون ارگ شهر را دربر‌می‌گرفته استوارترین بخش باروی شهر محسوب می‌شده است.

بر پایۀ مطالعات میدانی صورت‌گرفته، حصار جبهۀ جنوبی شهر به‌دلیل ناامن‌بودن و هجوم بیشتر به این منطقۀ شهر و حفاظت بهتر از دژ نارین‌قلعه، دارای دو حصار بوده که امروزه اطلاعات زیادی از آن در دست نیست.

بخش شرقی حصار شهر تاریخی میبد در محدوده‌ۀ خندق شرقی نارین‌قلعه به طول حدودی ۱۰۰ متر قرار داشته که در ساخت آن از بلوک‌های بزرگ چینه‌ای و خشت‌هایی با ابعاد ۳۰*۳۰*۶، ۲۸*۲۸*۵ و ۲۵*۲۵*۵ سانتی‌متر استفاده شده است.

«ساشا ریاحی‌مقدم» معاون میراث فرهنگی استان و مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد در گفت‌و‏گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به عملیات اجرایی حفاظت، مرمت و استحکام بخشی دیوار شرقی شهر تاریخی میبد با اعتباری بالغ  بر ۲.۵ میلیارد ریال، اظهار کرد: «فاز اول این عملیات اضطراری که به صورت مطالعه و مرمت دیوار شهر تاریخی میبد واقع در سمت شرقی شارستان و کهن‌دژ تاریخی نارین‌قلعه از خردادماه امسال آغاز و در حال حاضر به پایان رسیده است».

وی در‌این‌باره افزود: «بلافاصله بعد از این فاز، فاز دوم این عملیات آغاز شده که تا اواخر آبان‌ماه ادامه خواهد داشت».

معاون میراث فرهنگی استان در ادامۀ دیوار شرقی شهر تاریخی میبد را یکی از بخش‌های مهم و منحصر‌به‌فرد شارستان قدیم عنوان و اظهار کرد: «این دیوار تاریخی از ساخت‌مایه و مصالح متفاوت که همگی بر پایۀ خاک به‌وجود آمده، تشکیل شده و در عملیات مرمت و استحکام‌بخشی آن نیز به طور کامل از مصالح خشت و گلی استفاده شده است».

وی از کشف نشانه‌های یک کتیبۀ گچی متعلق به دوران اولیۀ اسلامی در حین آواربرداری و استحکام بخشی نیز خبر داد و گفت: «در محل نیم‌برج تخریب‌شدۀ این دیوار، آثار و نشانه‌های یک کتیبۀ گچی متعق به دوران اولیۀ اسلام مشاهده شد که به احتمال زیاد هنگام مرمت‌های دوران گذشته به همراه آوار و نخاله‌های بنای تاریخی دیگر در نزدیکی حصار مورد استفاده قرار گرفته است».

ریاحی‏‌مقدم تأکید کرد: «آن‌طور که مشخص شده است بقایای کتیبۀ گچی مربوط به قرون اولیۀ اسلامی، قطعاً مربوط به این بخش از حصار و برج نیست».

وی با اشاره به این که فرسودگی و آسیب‌های فراوان این بخش از دیوار به سنوات گذشته مربوط است، تصریح کرد: دیوار شرقی شهر تاریخی میبد به دلیل فاصله از نارین‌قلعه، کهن دژ تاریخی شهر و هم‌جواری با خندق آن کمتر مورد توجه و پژوهش قرار گرفته است.

این مسئول با بیان این‌که پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد در سال گذشته مطالعه، مستندسازی و مرمت این دیوار را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: خوشبختانه با تأمین اعتبارات لازم در سال جاری، عملیات اجرایی آن در دو فاز آغاز شد که فاز اول در قالب عملیات رفع خطر، استحکام‌بخشی و مرمت فضاهای وابسته به حصار این دیوار صورت گرفت.

ریاحی‏‏‌مقدم در پایان اضافه کرد: «فاز دوم نیز با توجه به ضرورت تداوم عملیات حفاظت و مرمت، منجر به مرمت و بازسازی بخش‌های دیگری از نیم‌برج های تخریب شده، لایه‌های فرسوده دیوار و پایه‌های مجاور باغات شد».

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.