برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 2811
  پرینتخانه » هنر معاصر, اخبار تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰ | 462 بازدید | ارسال توسط :
رضا قره باغی، هنرمند مجسمه‌ساز:

باغ مجسمه‌ها؛ ذخیره فرهنگ یک شهر

به ساخت باغ مجسمه‌ها کم‌توجهی شده و اگر اقدامی هم شکل گرفته، یک سری فرآیندهای ناهنجار از مجسمه‌های هنرمندان مختلف صورت گرفته که کیفیت مطلوب هنری را ندارند.

یک مجسمه‌ساز گفت: در کشور به ساخت باغ مجسمه‌ها کم‌توجهی شده و اگر قرار بوده اقدامی هم در این راستا شکل بگیرد، یک سری فرآیندهای ناهنجار و بی‌نظم از مجسمه‌های هنرمندان مختلف صورت گرفته که نه‌تنها کیفیت مطلوب هنری را ندارند بلکه به‌ دلیل کارشناسانه نبودن این اقدام‌ها باعث ایجاد آلودگی بصری همراه با اشغال فضا نیز شده‌اند.
رضا قره باغی، هنرمند مجسمه‌ساز، در گفت‌وگو با ایسنا درباره موضوع آلودگی بصری شهری گفت: مجسمه‌ها بیشتر از اینکه جنبه زیبایی بصری داشته باشد جنبه فرهنگی دارند، یعنی اینکه ما برای بالا بردن سطح کیفیت فرهنگی جامعه خود، دست به اقداماتی می‌زنیم که یکی از آنها نصب آثار هنری است. البته باید کار شدن آثار هنری در سطح شهر را با یک برنامه‌ریزی دقیق از مسئولان انتظار داشت نه از مردم. زیرا در هیچ جای دنیا انتظار نمی‌رود که مردم مسئولیت سازه‌های معماری یا هنری را در سطح شهر بر عهده بگیرند و هر کس هر کاری دلش خواست انجام دهد. بلکه این فعالیت‌ها باید بر اساس یک نظام و چارچوب شهری شکل بگیرد و بتواند روز به روز پویاتر و غنی‌تر شود.
این هنرمند تصریح کرد که این مشکل از سال‌های قبل بوده و هر روز در حال رشد است. ولی با این حال یک سری اقدامات بهبود سازی در بدنه خیابان‌هایی مثل انقلاب صورت گرفته و می‌توان گفت این اقدامات به نوعی نشان دهنده این است که مسئولان تا حدودی به فکر افتاده‌اند.

وی همچنین قانون‌مداری نوع معماری و ساخت‌وساز شهری ونیز را مثال زد و گفت که در این شهر حتی سنگ‌فرش‌ها نیز شماره دارند و ثبت شده‌اند. قره‌باغی در همین راستا اضافه کرد: در همه جای دنیا تعرفه و چارچوب‌های خاصی برای ساخت‌وسازهای شهر وجود دارد که برای آن از کارشناس این امور استفاده می‌کنند درصورتی که ما در ایران به این قبیل موارد خیلی بی‌تفاوت هستیم. او بیان کرد که شهرهای ما باید برای معماری خود تعاریف مشخصی داشته باشند. مثلا در یک محل می‌بینیم که ساختمان‌ها با سنگ‌هایی ساخته می‌شوند که هیچ رابطه‌ای با معماری ما ندارد. باید در نحوه ساخت‌وساز شهری یک بازنگری صورت بگیرد و یک هویت بصری درخور شهرها ایجاد شود. او در بخش دیگری از سخنان خود درباره باغ مجسمه بیان کرد که باید در همه شهرهای کشور این رویداد شکل بگیرد به گونه‌ای که باغ‌ها به نقاط مهمی از هر شهر با یک ذخیره مهم فرهنگی تبدیل شوند. قره باغی ادامه داد: در کشور به ساخت باغ مجسمه‌ها کم‌توجهی شده و اگر قرار بوده اقدامی هم در این راستا شکل بگیرد، یک سری فرآیندهای ناهنجار و بی‌نظم از مجسمه‌های هنرمندان مختلف صورت گرفته که نه‌تنها کیفیت مطلوب هنری را ندارند بلکه به ‌دلیل کارشناسانه نبودن این اقدامات باعث ایجاد آلودگی بصری همراه با اشغال فضا نیز شده‌اند. این هنرمند با بیان اینکه کارشناسان باید توجه کنند که چه مجسمه‌ای دارای کیفیت هنری مطلوب برای حضور در یک باغ مجسمه است، گفت: متاسفانه مسئولان این رویدادها را بیشتر به چشم یک قرارداد پیمانکاری می‌بینند. به‌گونه‌ای که کار دانشجویان و یا هنرمندانی که برای مدتی فعالیت نداشته‌اند را باقیمت‌های ارزان خریداری می‌کنند و در این باغ‌ها به ‌نمایش می‌گذارند. ولی باید قبل از نصب هر اثر در باغ مجسمه‌های اصلی شهر هنرمندان خوب را شناسایی کرد و اثرهای قابل آنها را در باغ مجسمه‌ها به‌نمایش گذاشت. البته انواع باغ مجسمه وجود دارد و می‌توان آثار معمولی‌تر را در باغ‌ها و پارک‌های حاشیه شهر نصب کرد.

| منبع خبر : روزنامه ابتکار
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.