برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 3057
  پرینتخانه » برنامه ریزی و مدیریت شهر, اخبار, شهر تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰ | 381 بازدید | ارسال توسط :
حساب و کتاب حناچی برای حل مشکلات مالی شهرداری تهران

سهم بالای مناطق در تامین درآمد شهرداری تهران

در حال حاضر مناطق بزرگترین مراکز کسب درآمد برای شهرداری تهران هستند. به همین دلیل شهردار اعتقاد دارد که نباید انگیزه کسب درآمد را در آنها از بین برد.

نگرانی در اداره شهر تهران در سال ۹۸ را می توان در صحبت هایی که شهردار تهران در جمع مدیران شهری بیان کرده، به خوبی فهمید. رشد تورم، مشکلات اقتصادی، کاهش درآمد پایدار شهرداری ها و بسیاری موارد دیگر طبق پیش بینی هایی که پیروز حناچی انجام دادهاست، می تواند به عنوان موانع بزرگ بر سرراه شهردار تهران قراربگیرد.

به همین دلیل برنامه ریزی در تمام امور اداره شهر، راهکاری است که وی در پیش پای مدیران شهری قرار می دهد. بررسی عملکرد مالی شهرداری تهران در یک دهه اخیر در جذب منابع مالی پایدار از جمله مطالعاتی است که می تواند در برنامه ریزی مدیران شهری در تامین منابع مالی شهرداری در سال آینده می تواند تاثیرگذار باشد.

آنطور که پیروز حناچی عنوان کرده است؛ در سال ۹۱ که ۸۰ درصد از درآمد شهرداری به ساخت و ساز وابسته بود پیش بینی می شد که این سطح از ساخت و ساز و چنین درآمدی ادامه نخواهد یافت و شهرداری در سال های بعد به مشکل خواهد خورد. این در حالی است که در شرایط کنونی نیز به رغم درامدهایی که شهرداری تهران دارد، اما کفاف تامین هزینه بری از طرح ها و برنامه های این مجموعه را نمی دهد.

در حال حاضر می توان گفت که مناطق بزرگترین مراکز کسب درآمد برای شهرداری تهران است به همین دلیل شهردار تهران اعتقاد دارد که نباید انگیزه کسب درآمد را در این مجموعه ها از بین برد.

راهکار حناچی برای ایجاد انگیزه در مناطق این است که درصدی از آن به خود منطقه برگردد. در مقابل نیز باید مدیران شهری هب دنبال راهکاری باشند تا هزینه های جاری خود را کاهش دهند.

زیان دهی سازمان های زیر مجموعه شهرداری تهران، موضوع دیگری است که شهردار تهران نسبت به آن گلایه مند است. مثالی که او در این رابطه می زند، در خصوص عملکرد سازمان ورزش شهرداری تهران است.سوالی که حانچی مطرح می کند، این است که اگر به بخش خصوصی ۳۰۰ مرکز ورزشی برای فعالیت بدهیم آیا هزینه های جاری آن مراکز را هم باید ما تامین کنیم؟ چرا برخی از بخش های شهرداری که خود باید درآمدزا باشند، از بودجه شهرداری استفاده می کنند؟

کارشناسان شهری بر این باورند که در کنار راهکارهایی که شهردار پایتخت به مدیران شهری پیشنهاد می دهد، اگر دو لایحه مهم درآمدهای پایدار و مالیات بر ارزش افزوده در مجلس تصویب شود، بسیاری از مشکلات مالی شهرداری تهران حل خواهد شد و اگر هم تصویب نشود، مدیران شهری مجبور به اتخاذ روش هایی برای تامین بودجه مور نیاز خود هستند.

| منبع خبر : تیتر شهر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.