برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 4143
  پرینتخانه » از جهان معماری, معماری, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۰۰ | 274 بازدید | ارسال توسط :
فشرده‌سازی حجم در برج، اتلاف حرارت را محدود می‌کند.

بازیابی عظمت رن با پروژۀ سامسیک

در پروژۀ سامسیک یک رستوران با تراسی بر روی شهر، یک آتریوم گیاهی برای دفاتر و مسکن در برج قرار دارد و هر کدام از آنها با تراسی محافظت شده‌اند.

تیمی به رهبری معمار Julien de Smedt، برندۀ یک پروژۀ ۳۲۰۰۰ مترمربعی در EuroRennes شامل چهار ساختمان، دفتر مرکزی گروه سامسیک و یک ساختمان مسکونی ۲۶ طبقه شده است که پروژه‌های Louis Arretche  و Georges Maillols در رن را بازنگری می‌کنند.

در سراسر فرانسه مسألۀ ارتفاع محل چالش است و رن هم علی‌رغم مشورت‌های فراوان در مورد طرح جامع شهری PLU، در چندین پروژه با برخی از ساکنان مشکل دارند. آیا پروژۀ بلندپروازانۀ گروه Samsic وBâti Armor به EuroRennes، از آن جمله خواهد بود؟

از یک سو به نظر می‌رسد این محلۀ جدید که در اطراف ایستگاه رن در حال توسعه است، به عنوان یک استثنا در نظر گرفته می‌شود. از زمان ایجاد ZAC، جزیرۀ Féval به عنوان یکی از سایت‌هایی که می‌توانند یک ساختمان بلند داشته باشند، شناسایی شد.

از سوی دیگر، پروژۀ انتخاب شده، بخشی از یک سنت معماری است: تفسیر مجددی از برج مسکونی اسپور، اثرLouis Arretche، و همچنین کار Georges Maillols با هندسه، الگوهای آن و ظرافت بتن.

اولین IGH (ساختمان بلند) برای استفادۀ مسکونی در فرانسه در شهر رن ساخته شده است. تقریبا ۵۰ سال از زمان ساخت برج Horizons (1970) توسط Georges Maillols و celle de l’Éperon  (۱۹۷۵) می‌گذرد.

همچنین، ۹ ژوئیه [۲۰۱۹]، در تاریخ معماری رن، با اعلام برنده پروژه معماری جزیره فوال برای اجرای پروژۀ مسکونی ۳۲۰۰۰ مترمربعی شامل ستاد آیندۀ سامسیک، روز بسیار ویژه‌ای بود.

در پاییز سال ۲۰۱۸، رقابت، ۸۴ تیم بین‌المللی را بسیج کرد، که پنج گروه از آن‌ها انتخاب شدند و در اولین حضور خود در ۳۰ آوریل ۲۰۱۹، به رقابت پرداختند. در پایان این جلسه، تیم‌هایی که توسط Julien de Smedt  و Marc Mimram هدایت شده بودند، فینالیست شده و پروژۀ خود را بهینه‌سازی کردند.

  • جاه‌طلب و بی‌انتها

پروژۀ سامسیک در نهایت توسط گروهی از آژانس Julien de Smedt  (کپنهاگ و بروکسل)، Stéphane Maupin  (پاریس)، Maurer  وGilbert Architectes  (رن) و Think Tank (پاریس) که در این رقابت شرکت کردند، اجرا شد.

هر ساختمان دارای یک شکل خاص است و در ارتباط قوی با برنامه آن قرار دارد: یک رستوران با تراسی بر روی شهر، یک آتریوم گیاهی برای دفاتر و مسکن که در برج  قرار دارد و هر یک با تراسی محافظت شده‌اند.

فشرده‌سازی حجم در برج، اتلاف حرارت را محدود می‌کند. در همۀ بخش‌های اشتراکی پروژه، گیاهان حضور دارند: یک سطح کاشته شده در نیمه ارتفاع برج برای ایجاد یک باغ مشترک، باغ بام برای مساکن، باغ زمستانی یکپارچه در نمای داخلی ساختمان دفاتر یا یک «آبشار گیاهی» برای نمای جنوبی ساختمان‌ها، در مرکز این جزیره.

منبع خبر: سایت lemoniteur.fr

نویسنده : فرنوش مخلص | منبع خبر : سایت مانیتو
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.