برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 5471
  پرینتخانه » سازمان فضایی شهر, شهر, منتخب تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۹:۰۰ | 168 بازدید | ارسال توسط :
خاطره ها صرفا به کالبد وابسته نیستند.

پلی با قطعات پل سابق گیشا احداث می‌شود تا شهر، بی‌خاطرۀ پل گیشا نمیرد.

خاطرۀ یک شهر وابسته به تولد، حیات و مرگ عناصر است و جز نمودهای عینی، محصول ذهنیت شهروندان نیز هست. حتی برچیده‌شدن پل گیشا نیز بخشی از خاطرۀ شهر خواهد بود.

احداث زیرگذر در محل پل گیشا که به عنوان سازه‌ای موقتی در دوران پهلوی برپا شده بود، از سالهای گذشته در دستور کار شهرداری تهران بود و دردورۀ مدیریت پیروز حناچی اجرایی گردید. محدودیت‌های عمرانی برای احداث زیرگذر با وجود پل، باعث شد تا شهرداری تهران، تصمیم به جمع‌آوری پل بگیرد و زیرگذر را احداث کند. فاز یک این زیرگذر اسفند سال جاری (۹۸) احداث شد. معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران اعلام کرد که سال آینده، یک پل عابر پیاده متشکل از قطعات پل سابق گیشا به‌عنوان یاد و خاطره پل قدیمی تهران روی زیرگذر کوی نصر (گیشا) ساخته خواهد شد.

پلی با قطعات پل سابق گیشا احداث می‌شود تا شهر، بی‌خاطرۀ پل گیشا نمیرد.
خاطرۀ یک شهر از اجزای تشکیل‌دهندۀ بدنۀ آن، وابسته به تولد، حیات و مرگ عناصر است و جز نمودهای عینی، محصول ذهنیت شهروندان نیز هست. حتی برچیده‌شدن پل گیشا نیز بخشی از خاطرۀ شهروندان از این پل قدیمی خواهد بود.
احداث پل پیاده با اجزای پل سابق، در وضعیت فعلی شهر تهران که با کمبود منایع مالی برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام شهری مواجه است، شبیه به یک سرگرمی و برخوردی غیرواقعی با نیازهای اصلی شهر است.
در حالی که در ضرورت تعریف اصل پروژه زیرگذر گیشا برای شهر، هنوز باب سؤال و شبهه باز است، تعریف یک فعالیت عمرانی دیگر برای شهری که فاقد درآمد کافی برای ادارۀ خود است، توجیهی وجود ندارد. کار «شهر-داری» مدیریت تمام شهر و الاهم و فی‌الاهم کردن در آن‌هاست. جزءنگری غیرضروری شاعرانه، راه به ادارۀ کل شهر نمی‌برد.

| منبع خبر : نظرآنلاین
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.