برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 5991
  پرینتخانه » برنامه ریزی و مدیریت شهر, شهر, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۹:۰۰ | 130 بازدید | ارسال توسط :
بر اساس آمار بودجه سال 98، مستخرج از سامانه شهرداری تهران

سهم کم پروژه های عمرانی از بودجه شهرداری تهران

درصد بسیار کم هزینه پروژه های عمرانی در بودجه شهرداری تهران، از موانع توسعه این شهر است که البته آثار ناشی از کسری بودجه نیز همواره آنرا تهدید می کند.

در حالی که بودجه پیشنهادی شهرداری تهران پیش بینی مصرف ۴٣ درصد از بودجه تهران برای امور هزینه ای را داشته است اما پیروز حناچی، اعلام نمود که هزینه جاری شهرداری تهران روزانه بین ٢۵ تا ٣۵ میلیارد تومان است. یعنی بر اساس اعلام شهردار، هزینه جاری شهرداری تهران، بین ۴٩.٧ درصد تا ۶٩.۶ درصد از آن بودجه است.
هزینه تملک دارایی مالی در شهرداری تهران، یعنی، پرداخت دیون و اقساط وامها و سررسید اوراق قرضه هم سهم ١٩ درصدی از بودجه تهران را دارد.
به عبارتی، دقت در ارقام فوق نشان می دهد که بر اساس بودجه پیشنهادی سال ٩٨ ،  حدود ۶٢ درصد از بودجه شهر، و بر اساس اعلام شهردار، تا قریب به ۶٩ تا ٨٩ در صد از بودجه تهران صرف امور غیرعمرانی و غیر توسعه ای می گردد.
از آنجا که ارقام اعلامی شهردار تهران، قابل اتکا تر از بودجه پیشنهادی است، بنابراین میتوانیم نتیجه بگیریم که هزینه های جاری تهران ۶٩ تا ٨٩ درصد از بودجه آن را تشکیل میدهند.

از آنجا که بخشهای هزینه ای بودجه، در اولویت قرار دارند و صد در صد تحقق می یابند بنابراین، کسری بودجه احتمالی شهر نیز، تنها در بودجه های عمرانی تاثیر میگذارند.
بنابراین بودجه عمرانی شهرداری تهران، سهمی در حدود ١١ تا ٣١ درصد از بودجه کل را دارد و آثار ناشی از کسری بودجه شهر نیز همواره، بودجه های عمرانی را تهدید می کند.
درصد بسیار کم بودجه های عمرانی شهر تهران، یکی از موانعی است که توسعه این شهر، در پیش روی خود دارد.

نویسنده : دانش طاهرآبادی | منبع خبر : نظرآنلاین
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.