برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Wednesday, 30 September , 2020
امروز : چهارشنبه, ۹ مهر , ۱۳۹۹ - 13 صفر 1442
شناسه خبر : 832
  پرینتخانه » برنامه ریزی و مدیریت شهر, شهر تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۵۲ | 359 بازدید | ارسال توسط :

نامه محرمانه شورا به شهردار در خصوص مصوبه برج باغ‌ها

سخنگوی شورای شهر تهران در خصوص حواشی طرح‌های ترافیک ارسالی به اعضای شورا، توقف بارگذاری اطلاعات در سامانه شفافیت، ایمنی خط ۷ و … توضیح داد.

نامه محرمانه شورا به شهردار در خصوص مصوبه برج باغ‌ها

 

به گزارش خبرنگار مهر، علی اعطا در نشست خبری پیش از ظهر خود به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی درباره جزئیات پیش‌نویس لایحه‌ای که نجفی در خصوص کمیسیون ماده ۱۰۰ به دولت داده و اینکه آیا شورا با آن مخالف است؟ گفت: درست است پیش‌نویس لایحه‌ای در خصوص کمیسیون ماده ۱۰۰ تنظیم شده و اسفند سال ۹۶ توسط شهردار وقت به معاون اول ارسال شده است؛ این لایحه در خصوص تخلفات ساختمانی بوده و دارای ۲۲ ماده است و اشکالاتی که در این سال‌ها در خصوص تخلفات ساختمانی و ماده ۱۰۰ را داشته، احصاء کرده و تلاش کرده این مشکلات را برطرف کند؛ این لایحه برای تصویب باید مسیر قانونی خود که مجلس است را طی کند و شورا نیز به صورت مشورتی در جریان این لایحه بوده است. بازنگری در رأی‌های کمیسیون ماده ۱۰۰ پیش از این تفسیرپذیر و متفاوت بوده و در ضمانت اجرایی آن هم تردید وجود داشته است. این لایحه قصد داشته به سمت اصلاح رویه‌های موجود برود.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: پیش‌نویس این لایحه در کمیسیون‌های شورا مورد بررسی قرار گرفت و کمیسیون‌ها نگاه مثبتی به آن داشتند.

اعطا در خصوص بحران آب و نحوه آبیاری فضاهای سبز شهر گفت: در خصوص آبیاری فضای سبز و اسرافی که وجود دارد، اعضا تذکراتی داده‌اند و در حال پیگیری است.

نظر سخنگوی شورا در خصوص واگذاری امور شوراها به وزارت راه و شهرسازی

سخنگوی شورای شهر تهران درباره اظهارات اخیر رئیس مجلس در رابطه با واگذاری امور شهرداری‌ها از وزارت کشور به وزارت راه و شهرسازی افزود: این بحث سابقه داشته و پیش از این نیز در خصوص انتقال سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از وزارت کشور به وزارت راه بحث شده، اما اختلاف نظراتی وجود داشته است. تا آنجا که من اطلاع دارم زمانی که افشانی شهردار وقت تهران، معاون عمرانی وزارت کشور بود، خود با این موضوع موافقت داشت. وزارت راه و شهرسازی و مجلس نیز پالس‌های مثبتی برای این تغییر ساختار فرستاده‌ بودند و اشتراک نظر بین نهادهای ذی‌نفع وجود داشت.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی در مقام تهیه طرح‌های جامع شهری از طریق شورای عالی شهرسازی است. وزارت کشور نیز از طریق سازمان شهرداری‌ها، اداره امور شهرداری‌ها را بر عهده دارد و نقش وزارت راه، نقش عالیه و شأن ورود وزارت کشور به مسائل اجرایی است که به نظر می‌رسد برای حل تعارضات خوب است که این دو موضوع یک کاسه شود و هر دو در دل یک مجموعه برود؛ درحالی‌که اختلاف‌نظرهای موجود به حداقل رسیده و این موضوع نیز از سوی رئیس مجلس مطرح شده، شورا نیز این موضوع را در دستور کار کمیسیون‌ها قرار داده تا به عنوان یک نهاد سیاستگذار و ناظر، نظر کارشناسی خود را اعلام کند.

نامه محرمانه سخنگوی شورا به شهردار تهران در خصوص مصوبه برج باغ‌ها

در ادامه این جلسه سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که چرا حتی پس از تذکر شما در خصوص «بی‌توجهی برخی مناطق به صدور پروانه در باغات»، باز هم برخی مناطق پروانه‌هایی در این رابطه صادر کردند؟ گفت: در این رابطه در شورا تذکر داده‌ایم و نامه‌ای نیز به صورت محرمانه خطاب به افشانی نوشته و ارسال کردم و مواردی که دچار مشکل بوده، با شماره پروانه و مناطق، همزمان با نامه ارسال کردم و مناسب ندیدم این مطالب همزمان با نامه محرمانه، اعلام عمومی شود و منتظر بررسی شهرداری در خصوص اتفاقات افتاده، هستم. ضمن اینکه مناطق باید از مصوبات شورا تبعیت کنند، شهردار و معاونین آن نیز در صورت برخورد با این تخلف، باید حساسیت‌های جدی را به خرج دهند. برخی مناطق از متن مصوبه برداشت کرده بودند که اگر پرونده‌ای پیش از ۲۲ اسفند ۹۶ به جریان افتاده، امکان صدور مجوز را دارد، اما تشکیل پرونده حق مالکیتی ایجاد نمی‌کند و تنها پروانه‌هایی که پیش از این تاریخ صادر شده‌اند، قابل اجرا هستند.

رد عدم بارگذاری اطلاعات جدید در سامانه شفافیت

یکی از خبرنگاران از سخنگوی شورای شهر پرسید «آیا درست است پس از حاشیه‌هایی که بیلبوردهای تبلیغاتی هدیه شده به یکی از بازیگران و اطلاعاتی که از سامانه شفافیت استخراج و باعث ایجاد حاشیه‌هایی شده، اطلاعات جدیدی در این سامانه بارگذاری نمی‌شود؟» که اعطا به وی پاسخ داد: هدف ما شفاف‌سازی است و گام به گام اطلاعات سامانه شفافیت را افزایش می‌دهیم زیرا ۲۱ عضو شورا امکان نظارت بر همه امور را ندارند، بنابراین باید نظارت همگانی را تقویت کنیم؛ مشکلاتی در این خصوص وجود دارد که باید به تدریج برطرف شود.

وی در خصوص اظهارنظر خود درباره تابلوهای تبلیغاتی گفت: من همان زمان هم در موضع‌گیری خود گفتم مسئولان مسئولانه تکذیب کنند و منظورم این بود که اگر می‌خواهید تصویب کنید، راست موضوع را بگویید تا بعداً موضوع به شکل دیگری مطرح نشود.

بی توجهی به مصوبات شورا / کشف مصوبه‌ای که بر اساس آن معاونان شهردار باید رأی اعتماد بگیرد

در ادامه این جلسه یکی از خبرنگاران از سخنگوی شورای شهر تهران درباره بی‌توجهی مجریان به مصوبات شورا پرسید که اعطا پاسخ داد: من این موضوع را می‌پذیرم، ما طی دوره گذشته، طرح‌ها و لوایح زیادی را مصوب کردیم که بسیاری از آنهااجرایی نشده است و ما حتی در مقام اعضای شورا در جریان تهیه پیش نویس طرح ها و لوایح جدید از آنها اطلاعی نداریم. به طور مثال در شورای اول مصوبه ای وجود دارد که لغو هم نشده و بر اساس آن شهردار، معاونان شهردار و شهرداران مناطق باید از شورا رأی اعتماد بگیرند؛ هر چند این موضوع در مصوبات هیات دولت نیز وجود دارد که هر فردی که حق امضای اسناد مالی را در شهرداری دارد و جزو ذی حسابان و قائم مقام ها به حساب می آید باید از شورا رای اعتماد بگیرد.

اعطا در خصوص اینکه چرا شورا از این حق قانونی خود برای ساماندهی انتصابات در شهرداری استفاده نمی‌کند؟ گفت: این موضوع با حق انتصابات توسط شهردار در تضاد است. بنابراین ما این مصوبه را تفسیر موسع نکردیم.

پیمانکار باید ایمنی خط ۷ را تضمین کند/از تغییر مدیرایمنی خط ۷ اطلاعی ندارم.

در ادامه این نشست عطا در خصوص پرسش خبرنگاران که به موضوع ایمنی خط ۷ مترو و مقاومت افشانی برای تضمین بخش های بهره برداری شده سوال داشتند، گفت: خط ۷ مترو به دلیل ایمنی لازم تعطیل شد اما برخی رسانه ها معتقد بودند دلیل واقعی آن عدم ایمنی نبوده بلکه این تعطیلی سیاسی است و موضوع جدی تر از این هاست و نهادهای نظارتی گزارش هایی در این خصوص داده بودند.

وی افزود: ما در دوره پنجم تلاش می کنیم در مسائل کارشناسی از اینکه مسائل کارشناسی رنگ و بوی سیاسی پیدا کنند پرهیز کنیم. خط ۷ نیز یکی از این نمونه هاست. دو موضوع در این خط مورد انتقاد بود یکی سیگنالینگ و هواکش ها که تصمیم گرفته شد این خط ایستگاه به ایستگاه افتتاح شود. در هر پروژه ای باید پیمانکار آن را تضمین کند و اگر شهردار ایمنی آن را قبول نداشت بخش بخش این خط را افتتاح نمی کرد.

وی در خصوص اینکه چرا هزمان با بهره برداری از بخش میانی خط ۷، مسئول ایمنی آن تغییر می کند، گفت: من از این تغییر خبری نداریم و حتما آن را پیگیری می کنم.

شهرداری با مازاد نیرو مواجه است/ جذب های جدید تنها مدیریتی است

سخنگوی شورای شهر تهران در خصوص ورود نیروهای جدید توضیح داد: هر گونه جذب نیروی جدید ممنوع است و در کمیسیون های شورا چنین موضوعی مطرح نیست. در حالی که ما با مازاد نیرو مواجه هستیم و در ازای هر صندلی در شهرداری بیش از سه نفر نیرو وجود دارد، ما برنامه ای برای جذب نیروی جدید نداریم و تنها پست های مدیریتی است که نیروی جدید برای آن جذب شده و این حق هر معاونی است که مدیرکل هایی که با دیدگاه های وی هماهنگ هستند را جذب کند بنابراین فراخوانی برای جذب نیرو نداشته ایم.

این مقام مسئول در شورای شهر تهران درباره اینکه جستجو از سامانه شفافیت برای شهروندان مشکل است و رئیس کمیته شفافیت در دسترس خبرنگاران نیست، خاطرنشان کرد: قرار است در آستانه یک سالگی شورا همه کمیسیون ها و بخش های شورا گزارش عملکرد خود را به رسانه ها بدهند تا هر گونه ابهام و پرسشی که وجود دارد برطرف شود. همچنین سامانه شفافیت، سامانه ای که تازه آغاز به فعالیت کرده و گام به گام نیاز به اصلاح دارد و امیداریم به تدریج مشکلات در سایت حل شود و سرعت جستجو برای همه شهروندان آسان تر باشد.

اعطا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه به زودی نمایشگاهی در محل نمایشگاه های عمومی شهر تهران برگزار می شود، اما شورا با وجود تذکر نتوانسته مانع برگزاری آن در این فضا شود، تصریح کرد: این موضوع پیگیری شده و برگزاری نمایشگاه هایی از این جنس، ممنوع است و چند عضو شورا نیز این موضوع را پیگیری می کنند.

این مقام مسئول در خصوص اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس که اعلام کرده بود ۹۰ نمایده مجلس تقاضای انحلال شورا ها را دارند گفت: من از چنین موضوعی مطلع نیستم اما جایگاه شوراها در قانون اساسی محکم تر از آن است که با چنین اظهار نظرهایی جایگاه آن به خطر بیفتد.

تأیید دریافت کارت های شناور یک میلیونی توسط اعضای شورا/به هر عضو سه کارت رسید

در ادامه این نشست یکی از خبرنگاران در خصوص اینکه آیا صحت دارد به هر عضو شورا سه کارت شناور که یک میلیون تومان شارژ شده اهدا شده که اعطا این موضوع را تأیید کرد و پاسخ داد: این کارت ها برای کارشناسان کمیسیون ها است که وظیفه نظارتی دارند و در سال ۹۶ نیز این امکان در اختیار اعضای شورا قرار گرفت اما کارت ها برای استفاده شخصی نیست و با هر کارت دو خودرو با فاصله وارد طرح می شود اما با توجه به اینکه تنها ۴ خودرو برای تمامی کمیسیون ها وجود دارد اعضا این کارت ها را برای کارشناسان خود که بازدیدهای میدانی زیادی دارند، استفاده می کند. همچنین طرح های ترافیک خبرنگاران که به برخی نمایندگان مجلس نیز داده شده در دست بررسی است و همانطور که رئیس شورا گفتند باید پس داده شود. برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رسانه هم دارند بنابراین معیار پس گرفتن این طرح ها، نماینده مجلس بودن نیست که این پاسخ اعطا مورد انتقاد یکی از خبرنگاران قرار گرفت و گفت ما نماینده مجلس خبرنگار نداریم. اینها صاحبان رسانه هستند و همانطور که در صحن گفته شد این آرم ها برای استفاده خبرنگاران است و نه صاحبان رسانه.

سخنگوی شورای شهر تهران درباره مصوبه تعرفه جدید خدمات ارائه شده در بهشت زهرا نیز ادامه داد: ۶ سال است که این تعرفه ها افزایش نداشته بنابراین در برخی موارد ۳۰-۴۰ درصد تعرفه ها افزایش داشته است و تخفیف و تقسیط نیز کاملا طبیعی است زیرا برخی خانواده ها امکان پرداخت این هزینه ها را ندارند و به لحاظ شرعی و انسانی باید این خدمات را در اختیار آنها قرار دهیم.

اعطا در خصوص بخشنامه های نجفی و تعهد اجرای آن از سوی افشانی نیز خاطرنشان کرد: اجرای این بخشنامه ها از لحاظ قانونی مشکلی ندارد زیرا تمامی این موارد در قانون پیش بینی شده است و بعید می دانم لغو آن در دستور کار باشد.

سخنگوی شورای شهر تهران درباره اینکه چرا شهرداری به تذکر اعضاء بی توجه است و گاهی به صورت کلی به این تذکرها پاسخ می دهد گفت: خوشبختانه بخشنامه ای از سوی شهرداری تهران صادر شده که پاسخ به تذکرهای اعضاء طی یک هفته به صورت دقیق و درست انجام شود.

شهرداری برای ساخت پلاسکو چراغ سبزی نمی تواند نشان دهد/ اختیارات در دست کمیسیون ماده ۵ است

در ادامه این جلسه، خبرنگاری در خصوص نامه اخیر سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان به شهرداری اشاره کرد و گفت این تغییر موضع را می توانیم به این دلیل بدانیم که شهرداری در ساخت پلاسکو چراغ سبزی به بنیاد نشان داده است. اعطا در پاسخ به این سوال گفت: این نامه جای قدردانی دارد و نشان می دهد بنیاد در خصوص فضای سبز تغییر و حفظ باغات قرار است همکاری بیشتری با مدیریت شهری داشته باشد. در حال حاضر حدود ۱۵ باغ در تملک بنیاد مستضعفان است که این نامه می تواند در حفاظت از این باغ ها، ما را امیدوار کند. همچنین شهرداری نمی تواند چراغ سبزی در خصوص پلاسکو به بنیاد نشان دهد. زیرا مشکل پلاسکو باید در کمیسیون ماده ۵ حل شود که شهرداری تنها یک حق رأی دارد.

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از موسسه همشهری ادامه داد: در حال حاضر تیم کارشناسی در این موسسه مستقر شده و در حال کار هستند. همچنین درخواست تمدید مهلت تحقیق و تفحص داده شده است.

اعطا درباره آخرین وضعیت احیای نهاد برنامه ریزی شهری افزود: جلسه ای برگزار شد اما جلسه دوم به دلیل عدم حضور دبیر شورای عالی شهرسازی برگزار نشد که امیدواریم به چارچوب های خوبی در این زمینه برسیم.

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به پرسش دیگری در رابطه با  عدم درج نام رسانه ها در کنار طرح ترافیک خبرنگاران از نامه پورسیدآقایی به کمیسیون فرهنگی اجتماعی خبر داد و تأکید کرد: معاون حمل و نقل و ترافیک اعلام آمادگی کرده که این موضوع را با کمیسیون اجتماعی حل و فصل کند.

اعطاء درباره اینکه آیا هنوز مشکلات برج میلاد و ساخت و ساز های غیر مجاز در آن مورد اختلاف است، یادآور شد: ما به دنبال تصویر طرح جامع برج میلاد هستیم. در خصوص ساخت و سازهای شهرداری ملاک عمل روشنی وجود ندارد. برخی پروانه ندارند و برخی نیز سند که باید این موارد مورد بررسی قرار گیرد.

سخنگوی شورا در خصوص عدم استفاده از اعضای شورا از وسایل حمل و نقل عمومی تصریح کرد: اعضاء علاقه مند به استفاده از حمل و نقل عمومی هستند و برخی تصمیم دارند برای تردد از دوچرخه استفاده کنند.

در ادامه این جلسه یکی از خبرنگاران در خصوص شایعه ای مبنی بر رفتن افشانی تا پایان سال است، گفت:  تلقی و باور ما این است که افشانی حداقل ۳ و حداکثر ۷ سال شهردار تهران باقی می ماند.

وی درباره نامه یکی از شهرداران برای ابقای یکی از منتصبان به پسر اسبق شهردار تهران برای قرار گرفتن در ترکیب هیئت مدیره بانک شهر نیز توضیح داد: سهام بانک شهر متعلق به کلان شهرهاست و اگر کسی از سوی یکی از شهرداران معرفی شده باشد، عجیب نیست.

اعطاء در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با وضعیت آرامستان خبرنگاران شهید مشروطه نیز اظهار داشت: بازدیدی از این منطقه داشته ایم و معاون شهرسازی نیز با وزیر بهداشت در این رابطه جلسه ای داشت و امیدواریم بین تاریخ ۱۴ مردادکه روز مشروطه و ۱۷ مرداد که روز خبرنگار است خبر روشنی در خصوص آرامگاه شهدای روزنامه نگار مشروطه داشته باشیم.

 

منبع :

https://www.mehrnews.com

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.