برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Sunday, 12 July , 2020
امروز : یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹ - 22 ذو القعدة 1441
شناسه خبر : 1259
  پرینتخانه » اخبار, هنر معاصر تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷ | 690 بازدید | ارسال توسط :

دعوت به مراسم شادپیمایی جشنوارۀ تئاتر عروسکی

دبیر هفدهمین جشنوارۀ تئاترعروسکی با اعلام اینکه مراسم شادپیمایی این دوره در بوستان «آب و آتش» برگزار می‌شود، از تاثیر گرانی ارز و تحریم‌ها و تخصیص کم اعتبارات بر عرصه هنر گفت. به گزارش ایسنا، کمتر از یک ماه به شروع جشنوارۀ تئاتر عروسکی تهران، «مبارک» که هر دوسال، یک‌بار برگزار می‌شود باقی مانده و […]

دبیر هفدهمین جشنوارۀ تئاترعروسکی با اعلام اینکه مراسم شادپیمایی این دوره در بوستان «آب و آتش» برگزار می‌شود، از تاثیر گرانی ارز و تحریم‌ها و تخصیص کم اعتبارات بر عرصه هنر گفت.

به گزارش ایسنا، کمتر از یک ماه به شروع جشنوارۀ تئاتر عروسکی تهران، «مبارک» که هر دوسال، یک‌بار برگزار می‌شود باقی مانده و مرضیه برومند که تا اواخر سال قبل شایعۀ استعفایش از دبیری جشنواره شنیده می‌شد، این روزها پس از برطرف‌شدن برخی مشکل‌ها و نیز با همراهی دوستان و همکاران جوان و قدیمی خود مشغول آماده‌سازی جشنواره‌ است؛ جشنواره‌ای که تفاوت مهم و قابل توجه آن با دیگر رویدادهای هنری کشور افتتاحیه‌ای است که چند‌سالی است در خیابان و با حضور خانواده‌ها و بچه‌ها و عروسک‌ها برپا می‌شود.

برومند در گفت‌وگویی با ایسنا دربارۀ شادپیمایی جشنوارۀ عروسکی که خودش هم این واژه را  برایش انتخاب کرده است، گفت: «سال ۹۳ یعنی دورۀ پانزدهم این جشنواره به نوعی امتحانی بود که ببنیم اگر چنین برنامه‌ای برگزار شود چه اتفاقی می‌افتد؟ چون معمولاً از این نوع برنامه‌هایی که با شادی همراه باشند نداریم و راه‌پیمایی‌ها بیشتر به بهانه‌های مذهبی و عزا و سیاسی است. در آن سال برنامۀ ما تجربۀ خوب و جذابی از آب درآمد چون با وجود راه‌بندانی که در خیابان‌ها پیش آمد مردم با سلایق و عقاید مختلف خیلی همراهی کردند و دیدیم وقتی بحث شادی و همدلی باشد مردم حتی شلوغی و راه‌بندان را هم تحمل می‌کنند».

او افزود: «در سال ۹۵ کمی برنامه‌ریزی ‌شده‌تر و با مسیری طولانی‌تر افتتاحیه و شادپیمایی را پیش بردیم که مسیر تالار وحدت تا تئاتر شهر را طی کردیم و آن هم فوق‌العاده بود. در آن دوره حضور مردم فراتر از انتظار ما بود و حتی رئیس یونیمای جهانی که همراه ما بود باور نمی‌کرد چنین استقبالی از افتتاحیۀ یک جشنواره شود چرا که در هیچ کشوری چنین چیزی با این شوروحال و مخصوصاً در شهری بزرگ مثل تهران ندیده بود».

بخشی از مشکلات جامعه به‌خاطر هم‌دل‌نبودن است

برومند خاطرنشان کرد: «در آنچه ما برای جشنواره و به‌ویژه افتتاحیه تدارک دیدیم همدلی زیادی در سطح جامعه ایجاد شد و این از آن جهت اهمیت دارد که به‌نظرم در شرایط فعلی بخشی از مشکلات به‌خاطر همدل‌نبودن جامعه است و اینکه به فکر تأمین منافع بلندمدت نیستند، در حالی‌که در دوران جنگ اصلاً چنین چیزی را شاهد نبودیم».

او با اشاره به اینکه ترجیح می‌داد در جشنوارۀ امسال که از ۳۱ تیرماه به طور رسمی آغاز می‌شود، نشانه‌های جشنواره و نیز اجرای نمایش‌ها در نقاط مختلف تهران وجود داشته باشد، که امکانش فراهم نیست، دربارۀ افتتاحیه جشنواره هفدهم گفت: «من همیشه دوست داشتم این شادپیمایی در خیابان باشد تا مردمی که از برگزاری چنین جشنواره‌ای خبر ندارند خیلی ناگهانی با آن مواجه شوند و ببینند چه اتقاق عجیبَ‌وقشنگی است، ولی در خیابان‌های تهران بجز بحث ترافیک، مسائل و محدودیت‌های دیگری هم وجود دارد که کمی برنامه‌های ما را تغییر داده است».

شادپیمایی در پارک آب و آتش

دبیر این جشنواره با بیان اینکه افتتاحیۀ امسال هم‌زمان با عید سعید قربان و یک روز زودتر از تاریخ رسمی جشنواره است، ادامه داد: «دوست داشتیم شادپیمایی را از میدان ولیعصر‌(عج) به سمت تئاتر شهر دنبال کنیم ولی هم به دلیل مناسبت عید مذهبی و هم برخی مسائل دیگر که هماهنگی و گرفتن مجوز را ممکن بود سخت کند، تصمیم گرفتیم افتاحیه را که در یک روز تعطیل است، در محلی دیگر مثل یک مکان تفریحی اجرا کنیم، به همین دلیل وقتی بوستان آب‌و‌آتش به ما پیشنهاد شد موافقت کردیم و اگرچه کمبود امکاناتی در آنجا وجود دارد اما با همراهی شهرداری و مدیران بوستان در تدارک انجام کارها در همان محل هستیم.

به گفته برومند مراسم افتتاحیه از ساعت۱۷ تا ۱۹ روز عید سعید قربان برگزار می شود و بعد از آن هم تا شب نمایش‌هایی اجرا خواهد شد،  ضمن اینکه دست‌اندرکاران جشنواره در تلاش هستند هر شب مقابل تئاتر شهر نمایش‌های خیابانی برای مردم اجرا شود تا محوطه بیرونی این مجموعۀ تئاتری که در کنار سالن حافظ، اصلی‌ترین محل اجرای نمایش‌های جشنواره است، گرم و زنده نگه داشته شود».

هنوز برای پول جشنواره دلشوره داریم

در بخش دیگری از این گفت‌وگو برومند دربارۀ مسائل مالی و بودجۀ جشنواره و نیز گرانی ارز گفت: «ما همیشه قطره‌چکانی بودجه می‌گیریم ولی خوشبختانه تا الان مدیران در پرداخت پول عقب نبودند و حالا که انتخاب نهایی آثار انجام و گروه‌ها مشخص شده‌اند، بخش دوم کمک‌هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم. البته رقم کمک‌هزینه هم به هر گروهی نسبت به خرجی  که دارد و اینکه از شهرستان می‌آیند متفاوت است و براساس بررسی کارشناسی به گروه‌ها پول می‌رسانیم تا کمتر مشکل داشته باشند».

او تأکید کرد: «با این حال همچنان دلشوره و استرس اینکه پول نیست وجود دارد و متأسفم بابت بی‌مهری آن‌هایی که بودجه را تعیین می‌کنند و بعد خیلی کمتر از رقم اصلی تخصیص می‌دهند».

دبیر جشنوارۀ تئاتر عروسکی همچنین دربارۀ حضور گروه‌های خارجی و مشکلات ارزی هم گفت: «گران‌شدن ارز به‌هرحال بر کار ما هم  تأثیر داشته به‌ویژه آنکه برخی گروه‌ها دستمزد بالایی داشتند و به تفاهم نرسیدیم. البته بعضی گروه‌ها هم وقتی فهمیدند ما مشکل داریم تخفیف‌هایی دادند و برخی سفارتخانه‌ها هم همراهی خوبی کردند. با این حال امسال تعداد گروه‌های خارجی جشنواره را کم کردیم و از پنج کشور کرواسی، تایوان، افغانستان، هلند و فرانسه ۶ نمایش حضور دارند».

ترس یک گروه روسی از جنگ در ایران!

برومند با تأکید براینکه «امسال با توجه به شرایط اقتصادی کمربندهایمان را محکم بسته‌ایم» ادامه داد: «در بخش تئاتر محیطی نمایش قابل‌توجهی که با معیارها و فرهنگ ما هم‌خوان باشد نداشتیم و در این بخش فقط نمایش‌های ایرانی اجرا می‌شود، اما در بخش صحنه‌ای می‌خواستیم اُبراتسُف (از روسیه) را به ایران دعوت کنیم و با اینکه با وجود ۳۶ نفر، گروه خیلی پرخرجی بودند و دستمزد بالایی داشتند و سفارت روسیه هم هیچ همکاری‌ای نکرد، در نهایت به توافق رسیدیم، ولی بعد به طرزی عجیب و ناگهانی بهانه‌هایی برای انصراف مطرح کردند مثل گرمای هوا و سن بالای افراد گروه، که البته ما هم سعی کردیم از جایی دیگر دلیل اصلی را پیدا کنیم و متوجه شدیم آن ها ترسیده‌اند که نکند در ایران جنگ شود به همین دلیل ما هم پیگیر ماجرا نشدیم چون حضورشان با این دیدگاه اصلاً برایمان اهمیت نداشت».

او گفت: «انصراف گروه روسی در حالی اتفاق افتاد که از آن طرف، گروه نمایشی فرانسه بعد از سخنرانی رییس جمهور آمریکا ایمیل زد و بابت حرف‌های آقای ترامپ پوزش خواست و گفت که با کمال میل به ایران می‌آیند و تخفیفی هم برای دستمزدشان دادند. با این حال گروه دیگری هم بود که به دلیل اینکه یکی از اعضایش به آمریکا سفر می‌کند، نگران بودند که مبادا با سفر به ایران مشکل پیش آید و همین دلیل لغو حضورشان شد و این‌ها هر کدام بخشی از مشکلات ناشی از تحریم‌ها است که در جشنواره‌ها نمود پیدا می‌کند».

برومند با اشاره به اینکه البته همین مسائل سبب بروز هم‌دلی میان برخی گروه‌های عروسکی خارجی با ایرانی‌ها هم شده است، افزود: «امسال تلاش کردیم تا جای ممکن ریخت‌و‌پاش نداشته باشیم و برای حضور گروه‌های خارجی هم تا جای ممکن با همراهی خودشان یا سفارتخانه‌ها اقدام کردیم. دربارۀ گروه افغانستان هم امسال قرار بود مؤسسۀ گوته همکاری کند ولی به دلیل مشکلات مالی آن‌ها، این اتفاق نیفتاد با این حال حضور گروه افغانستانی که امسال برای سومین دوره خواهد بود، خوشحال‌کننده است چون این گروه فوق‌العاده است و در جشنوارۀ عروسکی تهران هرسال بهتر شده و فعالیت‌شان باعث غرور ملی ماست».

گروه‌های شهرستانی پیشتاز می‌شوند؟

دبیر هفدهمین جشنوارۀ تئاتر عروسکی تهران در بخش دیگر از این گفت‌وگو دربارۀ سطح کیفی آثار و اینکه برخی داوران از دیدن چند نمایش ابراز شگفتی کردند، گفت: «برای من خیلی جذاب است وقتی می‌شنوم که ایرج طهماسب می‌گوید چند کار غرورآمیز دیده است و خیلی خوشحالم که توانستیم سطح جشنواره را این‌طور افزایش دهیم به‌ویژه آنکه یک نکتۀ مهم در بالا‌بردن این سطح، احساس هم‌دلی بود که گروه‌های نمایشی از سوی ستاد جشنواره می‌گرفتند و متوجه می‌شدند که چطور دل گروه اجرایی جشنواره برای آثار و زحمات گروه‌های نمایشی می‌تپد».

او با اشاره به بالا‌رفتن سطح کیفی آثار شهرستانی با خنده‌وشوخی افزود: «من هر سال می‌گفتم باید به شهرستانی‌های سهمیه دهیم چون ممکن است نتوانند با گروه‌های تهرانی رقابت کنند ولی امسال طوری شد که باید به تهرانی‌ها سهمیه می‌دادیم و یکی از دلایل چنین اتفاقی این بود که در این سال‌ها از  گروه هایی که در جشنواره شرکت می‌کردند مراقبت شد. ضمن اینکه وقتی داوران ما برای دیدن آثار به شهرستان‌ها رفتند تا امکان قضاوت زنده وجود داشته باشد، در روحیۀ گروه‌ها و بررسی کارها تاثیر زیادی داشت چون وقتی از نزدیک کارها دیده می‌شود امکان ارزیابی شرایط کار و تمرین آن‌ها نیز فراهم است».

وی یادآور شد: «در دوره‌های قبل بعضی گروه‌ها برای جای تمرین هم گله داشتند و من از طریق انجمن هنرهای نمایشی یا کانون پرورش فکری سعی می‌کردم تماس‌هایی بگیرم و جایی را برای آن‌ها پیدا کنم با این‌حال این محرومیت‌ها در همه جای ایران یکسان است و حتی گاهی شاید بچه‌های شهرستان‌ها از برخی جهات امتیازات بهتری نسبت به تهرانی‌ها داشته باشند».

برومند همچنین با بیان اینکه شرایطی مهیا کرده تا کارگردان‌هایی که آثارشان رد شده هم بتوانند برای یادگیری به تهران بیایند و در جشنواره حضور داشته باشند خاطرنشان کرد: «جشنواره برای تبادل تجربه و یادگرفتن نیز هست و این بی‌معنی است که اگر نمایش کارگردانی از شهرستان پذیرفته نشد، به جشنواره نیاید. علاوه براین نظر ما براین است که وقتی اجرای یک گروه در جشنواره تمام شد کارگردان در تهران بماند تا بقیه نمایش‌ها را ببیند».

جشنوارۀ تئاترعروسکی، برای بچه‌ها یا بزرگترها؟

دبیر این جشنواره همچنین در پاسخ به اینکه آیا آثاری با محوریت تئاتر کوک‌وخانواده در جشنواره اجرا دارند؟ گفت: «ما همیشه طبق فراخوان، هشت کار کودک‌وخانواده می‌پذیریم و این سقف را هم حتماً رعایت می‌کنیم و البته تلاش می‌کنیم جدول را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که هر مخاطب، تماشاگر اثری باشد که مربوط به اوست و به این ترتیب از حضور کودکان در سالن‌هایی که نمایش متناسب با سن‌و‌سال آن‌ها نیست خودداری شود که در این‌باره خود خانواده‌ها نیز باید هوشیار باشند».

مرضیه برومند با اشاره به اینکه نام جشنوارۀ عروسکی این تصور را به ذهن خیلی ها می رساند که جشنواره متعلق به کودکان است در حالی که تعداد کارهای بزرگسال بیشتر است، ادامه داد: «همان ۸ کار کودک و خانواده و ۱۲ نمایش بزرگسال نشان می‌دهد که  رویکرد من چیست، چرا که اولویت در این جشنواره با تئاتر و با مفاهیم عمیق و فلسفی و اجتماعی است و حتی آثاری داریم که به راحتی می‌توانند در جشنوارۀ تئاتر فجر امسال بدرخشند همان‌طور که پیش از این هم رخ داده است».

او افزود: «همچنین رویکرد جشنواره این است که همه از آن استفاده کنند و من خیلی دوست داشتم که بخش کودک و خانواده و بزرگسال را در جشنواره جدا می‌کردم، مثلاً سه روز جداگانه یا سانس‌های جدا برای هر کدام تعیین می‌کردم و از آن‌جا که جدول هنوز بسته نشده نمی‌دانم برای چنین‌کاری امکانی هست یا خیر».

برومند در آخر بیان کرد که در جشنوارۀ امسال چند بخش دیگر مانند مهمان، جنبی و تجربی هم گنجانده شده‌اند که در بخش مهمان کارگردان‌هایی همچون افسانه زمانی و فریبا دلیری نمایش‌های تازۀ خود با نام‌های «ترنج» و «چارلی و کارخانۀ شکلات‌سازی» را اجرا می‌کنند و در بخش تجربه، آثار کوتاهی بین ۵ تا ۱۵ دقیقه هستند که در باکس‌های زمانی مختلف اجرا می‌شوند و دو نمایش از عادل بزدوده و آرش شریف‌زاده هم در صورت آماده‌شدن به صحنه خواهند رفت.

دعوت برومند از خانواده‌ها

او در پایان از خانواده‌ها و نیز بچه‌ها دعوت کرد تا روز ۳۱ مردادماه و هم‌زمان با عید سعید قربان از ساعت ۱۷ با عروسک‌هایشان به بوستان آب‌و‌آتش بروند تا همه در کنار هم در شادپیمایی جشنوارۀ تئاتر عروسکی تهران شرکت کنند.

منبع خبر: تابناک فرهنگی

۰/۵ ( ۰ نظر )
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.