برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 4041
  پرینتخانه » اخبار, منتخب تاریخ انتشار : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷ | 304 بازدید | ارسال توسط :
آیا سازمان گردشگری شهرداری تهران تاسیس شود؟

نگاه حقوقی به اهداف سازمان میراث فرهنگی در راستای تأسیس سازمان گردشگری شهرداری تهران

از مهم‌ترین وظایف دبیرخانه کانون ملی هماهنگی گردشگری، ايجاد ارتباط و هماهنگی بين کليه دستگاهها و نهادهای دولتی و غيردولتی مرتبط با صنعت گردشگری است.

سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری یک نهاد دولتی و دارای سه اساسنامۀ مجزا در معاونت های مختلف میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با تعاریف، اهداف و وظایف متفاوت است. در شرح وظایف حوزه‌های مذکور اساسا توجه زیادی به شناسایی، خط‌مشی‌گذاری و نظارت شده است و این سازمان نقش کلان در سیاست‌گذاری گردشگری دارد و به عنوان یک تسهیل‌گر، ارتباط دوسویه میان بخش خصوصی و دولتی را فراهم می کند. در این میان، دبیرخانه کانون ملی هماهنگی گردشگری، زیر مجموعه معاونت گردشگری سازمان، وظایف متعددی دارد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در ایجاد ارتباط، تفاهم و برقراری هماهنگی بین کلیه دستگاهها و نهادهای دولتی و غیردولتی مرتبط با صنعت گردشگری خلاصه کرد. همچنین، ستادی به نام ستاد هماهنگی خدمات سفر مطرح است که وظیفه ی مدیریتی،ساماندهی و نظارتی در سطح کشور را دارد.

سازمان گردشگری شهرداری تهران

اما در بخش غیردولتی، شهرداری‌ها مطرح هستند. ماده ۵۵ قانون شهرداریها خصوصا بند ۲۲ آن حفظ و نگهداری بناها و آثار باستانی و تأسیس زیرساخت‌های گردشگری را برعهدۀ شهرداری دانسته. بنابراین شهرداری ها در مدیریت‌گردشگری مسئول شناخته‌ می‌شوند. همچنین در اساسنامه سازمان رفاه و خدمات شهرداری نیز برنامه‌ریزی جهت شناسایی و توسعۀ ظرفیت‌های سیاحتی، گردشگری شهر، حمایت‌های اجرایی از بهره‌برداری مطلوب و ظرفیت‌های موجود با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر عهدۀ شهرداری گذاشته‌شده. این مسئولیت در حال حاضر در قالب ستاد گردشگری فعالیت می‌کند.

با توجه به موارد ذکر شده سازمان میراث فرهنگی نقش مدیریتی و خط‌مشی گذاری کلان را بر عهده دارد. از آن جایی که مدیریت شهری در توسعه گردشگری‌شهری نقش بسزایی دارد، شهرداری می‌تواند به عنوان یک نهاد عمومی، مستقل و یکی از مسئولین اصلی گردشگری، زیرساخت ها و اقدامات مقتضی جهت احداث یا حفظ و نگهداری ابنیه و جاذبه های گردشگری در سطح خرد را فراهم کند. این موضوع در شهری پر از پتانسیل مثل تهران، یک فرصت به حساب می‌آید. موضوعی که با انسجام سازمان‌های موازی و منابع‌انسانی متخصص، قابل عملیاتی شدن است و جایگاه اجرایی و عملیاتی قدرتمندی برای بخش محلی گردشگری ایجاد خواهد کرد. نکته مهم در تشکیل این سازمان، توجه به چابک‌سازی و مقابله با فربه شدن شهرداری تهران است. برای این موضوع بایستی منتظر بود تا لایحه پیشنهادی شهرداری‎تهران به شورای‌‌شهر تقدیم شود و ابعاد و زوایای تاسیس این سازمان قبل بررسی گردد.

نویسنده : ام‌البنین رضاخانی
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.