برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 4301
  پرینتخانه » اخبار, منتخب تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳ | 411 بازدید | ارسال توسط :

روش‌های طراحی منظر در گذر زمان

منظرسازي شامل عناصر هنر و علم براي گسترش كاربردي، زيبايي‌شناسانه و خوشايند زندگي داخل خانه به بيرون مي‌شود. چراکه يك هدف اصلي طراحي منظر آميختن تكنولوژي بشري (خانه و ساختمان) با محيط طبيعي است.

کاربردهای یک نظام سازمان‌یافته در ایجاد یک طراحی منظر بسیار زیادند که البته این نظام در سیستم‌های آکادمیک و حرفه‌ای متفاوت است. به طور مثال طراحی، برای یک طراح منظر حرفه‌ای می‌تواند ترتیبی بدین صورت داشته باشد: تهیۀ طرح نقشه، ارائۀ تحلیل از سایت، ارزیابی نیازها و تمایلات کاربران، تعیین مناطق فعالیت،‌ طراحی مناطق فعالیت، انتخاب و قراردادن گیاهان. برای بررسی روش‌های طراحی منظر در طول زمان می‌توان در ۱۲ قسمت این بررسی را انجام داد:

منظر

۱. اولین دسته، روش‌های طراحی قبل از ۱۸۰۰ است که بیشتر طراحان فعالیت خود را به صورت یک شاگرد در باغ‌ها آغاز می‌کردند، آنها آموخته بودند که چگونه زمین را بکنند یا چگونه گیاه بکارند ولی از طراحی چیزی نمی‌دانستند.

۲. دومین دسته بین سال‌های ۱۹۰۰- ۱۸۰۰است. در این دوره در مهندسی طرح جامع یک طرح مختلط شامل نحوۀ قرارگیری موارد متشکله در کنار هم بود و در معماری طراحی و منظرسازی، طرح جامع یک طرح شامل پیشرفت طولانی‌مدت یک شهر جدید با کمپینگ یک دانشگاه و … بوده است.

۳. سومین دسته در بازۀ زمانی ۱۹۷۲- ۱۹۰۰ است. طراحی مبتنی بر تختۀ طراحی، در ایجاد مدرنیسم فراگیر مشارکت کرد که نتیجۀ آن در طراحی و برنامه‌ریزی منظر کمتر ولی آزار‌دهنده‌تر بوده است. در این دوره برای معماران منظر روش پیمایش- تحلیل  و طراحی (SAD) روش رایج و معمول بوده است.

۴. چهارمین دسته به سال‌های پس از ۱۹۷۲ بازمی‌گردد. در پروژه‌های پس از سال ۱۹۷۲ با پیدایش راهکارهای چندلایه‌ای به کمک کامپیوتر برای طراحی و مرگ طرح جامع و تولد نوآوری‌های رقومی مواجه هستیم. پارک‌های دلاویلت و دبرسی نیز در این دوره طراحی و ساخته شده‌اند.

۵. پنجمین دسته نوآوری‌های رقومی نام دارد. منتقدان معتقدند که تکنیک‌های رقومی در طراحی فضا می‌توانند بیشتر از دینامیت برای معماری مدرنیستی مفید باشند. این باور وجود دارد که کامپیوتر می‌تواند کارهای مختلفی انجام دهد از جمله ارزیابی محیطی از پروژه‌ها را از دیدگاه‌های مختلف مانند موتوری‌ها، دوچرخه‌سوارها، پیاده‌ها، ساکنین محلی، قورباغه، خارپشت و گل آلاله مورد بررسی قرار دهد.

۶ و ۷. دستۀ ششم و هفتم به ترتیب، طراحی سه بعدی و چهاربعدی هستند.

۸. هشتمین دسته طراحی با استفاده از اطلاعات است. دانشجویان آموخته‌اند که از روش پیمایش – تحلیل – طراحی (SAD) (که با برنامه‌های تحقیقی سایت شروع می‌شود)، استفاده کنند. در حقیقت امروزه، حجم اطلاعات (Information) بیشتر، ناشی از برداشت داده (Data)های غنی‌تر می‌باشند؛ داده‌های متنی، عددی و گرافیکی.

۹. نهمین دسته طراحی با استفاده از ارزش نام دارد. این تکنیک می‌تواند برای کنار هم قراردادن نظریات مختلف از کتب، از نظرات یک انسان و از تمام تاریخ هنر مورد استفاده قرار گیرد.

۱۰. طراحی لایه‌ای دهمین دسته را تشکیل می‌دهد. به دلایل مختلف، یک راهکار لایه‌ای برای طراحی منظر معمول شده است. اول، توجه به محیط طبیعی که قرار است در لایه‌ها مورد تحلیل قرار بگیرد. دوم پاسخی به فلسفۀ ساختارگرایی. یک متن شامل خطوطی از کلمات نیست که حاوی یک معنی ساده وابسته به علم ادبیات باشند، بلکه یک متن از فضاهای چند بعدی ساخته‌شده که همراه و یا در تضاد با نوشته‌های مختلف است که هیچکدام اصل نیستند.

۱۱. طراحی با استفاده از ارزیابی محیطی یازدهمین دسته است. منطق ارزیابی محیطی که مک هارگ تأثیر شگرفی بر آن گذاشت، ما را دعوت به مرور بر تأثیر توسعه بر هر جنبۀ فیزیکی، اجتماعی، بیولوژیکی محیط‌زیست می‌کند. واقعیت آن است که باید با دیدگاه‌های اقلیت‌های نژادی، جوان‌ها، پیرها، محرومین و هر گروه دیگری روبرو شویم. این فرایند، می‌تواند دموکراتیک‌تر باشد.

۱۲. در نهایت دوازدهمین دسته طراحی با کمک الگو است. راهکار الگویی برای طراحی این گونه خلاصه می‌شود: کلمات، دیاگرام‌ها و سپس مدل‌ها. این روش برای رقومی‌کردن مورد استفاده است. الگوهای اجتماعی، انسانی و طبیعی در طراحی‌های نوآورانه همواره مورد توجه معماران و طراحان بوده است. تکنیک‌های رقومی، در جای خود، فرایند طراحی با اساس الگوی کاملاً پیشرفته‌ای را مجاز می‌سازد.

| منبع خبر : http://www.bagh-sj.com/article_54.html
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.