برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Thursday, 29 October , 2020
امروز : پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹ - 13 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 59
  پرینتخانه » شهر, نوسازی شهری تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۱ | 695 بازدید | ارسال توسط :

تعریف یکسانی از بافت فرسوده نداریم/ مشارکت مردم تنها راه نوسازی

معنای واقعی مشارکت در بافت‌های فرسوده یعنی مشارکت در سیاستگزاری، برنامه‌ریزی و اجرا. بنابراین برای تحقق مفهوم مشارکت، از همان ابتدا ‌باید هر دو طرف مشارکت حضور داشته باشند و حلقه‌های مفقوده آن درست جایگزین شود/فرسودگی جاماند مکان از زمان است.

برگزاری نشست علمی ـ تخصصی «راهکارهای حل مشکل بافت فرسوده در تهران» در تاریخ سه شنبه ۲۴/۳/۹۰ در فرهنگسرای نیاوران، فرصتی بود تا اساتید، متخصصین و مسئولین حوزه‌های مختلف مدیریت شهری دیدگاهها

تعریف یکسانی از بافت فرسوده نداریم/ مشارکت مردم تنها راه نوسازی

و دغدغه های خود را در این رابطه مطرح و ابراز نمایند.

در ابتدا، مهندس مجابی، معاون علم و فناوری مرکز، ضمن ابراز تشکر و خیر مقدم به حاضرین؛ با اشاره به تاکیدات دکتر قالیباف شهردار محترم تهران در ابلاغ منشور علمی شهرداری و نظام نامه پژوهشی، مبنی بر اینکه کلیه فعالیت‌های شهرداری باید برخاسته از بررسی‌های علمی ‌باشد، گفت: از مهمترین اهداف مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در فعالیت‌های علمی و پژوهشی، انجام پژوهشهای کاربردیست که بتوان آنها را بعنوان پشتوانه و کاربست پروژه های اجرائی شهرداری تهران دانست.
وی در ادامه افزود: برای ایجاد مسیری مناسب در جهت کاربردی کردن فعالیت‌های پژوهشی، نخست باید مسئله یابی کرد و مسائل را به گونه‌ای بررسی نمود که به حل مشکل منتج شود. گام بعدی همراه نمودن افرادی است که این مسئله برایشان حائز اهمیت می‌باشد و صاحب علّه هستند و مرحله آخر نیز نشر دانش با هدف استفاده بخش‌های مختلف از خروجی‌های پژوهشی آن می‌باشد.
آقای مجابی، سپس با طرح این سوال که اصطلاح بافت فرسوده به چه معنایی است؛ به موضوع نشست علمی ـ تخصصی «راهکارهای حل مشکل بافت فرسوده در تهران» پرداخته و گفت: اگرچه بافت فرسوده دارای تعریف است اما مشخصه‌ای که بتواند با یک برنامه‌ریزی خاص حدود و ثغور آن را تعیین کند، هنوز وجود ندارد. همچنین تعریفی از بافت فرسوده که روی آن اتفاق نظر باشد، هم وجود ندارد.
وی اظهار داشت: اگرچه ریزدانگی، نفوذ ناپذیری و ناپایداری سه مشخصه اصلی بافت‌های فرسوده هستند ولی نگاه به بافت‌های فرسوده نباید صرفاً فیزیکی باشد. در نگاهی دقیقتر به این بافت‌ها باید مسائل اجتماعی، اقتصادی و سایر مسائل نیز مورد بررسی قرار گیرد.
ایشان مشارکت را از مهمترین و جدی‌ترین مقوله‌های حل مشکلات بافت‌های فرسوده دانسته و افزود: علاوه بر تلاش وافر در این حوزه، باید بهره برداران آن نیز از ابتدا در این مسیر دیده شوند تا بتواند منتج به فایده شود. وی، مشارکت را از مهمترین و جدی‌ترین مقوله‌های حل مشکلات بافتهای فرسوده دانسته و افزود: علاوه بر تلاش وافر در این حوزه باید بهره برداران آن نیز از ابتدا در این مسیر دیده شوند تا بتواند منتج به فایده شود.

سرعت رشد بافتها فرسوده از نوسازی بیشتر است

دکتر سید امیر منصوری عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس پژوهشکده نظر، اولین سخنران این نشس

ت با اشاره به این مطلب که سرعت رشد بافت‌های فرسوده از سرعت نوسازی بیشتر است و این شکاف دائماً در حال افزایش می‌باشد، مشارکت مردم را تنها راه نوسازی دانسته و تصریح کرد: البته در بحث مشارکت، اگر به معنای واقعی آن عمل نشود، در نوسازی بافت‌های فرسوده همانند تیغ دو لبه عمل خواهد کرد. از طرفی می‌تواند مانند نقابی برای فرار از نوسازی باشد و از طرف دیگر تنها راه حل برای تحقق نوسازی.

وی در توضیح مفهوم مشارکت افزود: مشارکت از نظر لغوی مصدر باب مفاعله می‌باشد و با توجه به این مفهوم؛ در امر مشارکت حتماً باید دو طرف مشارکت، حضور داشته باشند. مشارکتی که در حال حاضر در حوزه بافت فرسوده اعمال می‌شود بدین گونه است که یک طرف آن دولت و شهرداری کارهایی را برنامه‌ریزی و انجام می‌دهند، سپس در طرف دیگر از مردم می‌خواهند که در آن مشارکت کنند. این مشارکت نیست، شراکت است.
وی افزود: معنای واقعی مشارکت در بافت‌های فرسوده یعنی مشارکت در سیاستگزاری، برنامه‌ریزی و اجرا. بنابراین برای تحقق مفهوم مشارکت، از همان ابتدا ‌باید هر دو طرف مشارکت حضور داشته باشند و حلقه‌های مفقوده آن درست جایگزین شود.

فرسودگی جاماند  مکان از زمان است

مهندس ابوالفتح سپانلو مدیر عامل مهندسین مشاور طرح و آمایش، به عنوان سخنران دوم این نشست، به تعریف جدیدی از فرسودگی اشاره کرد و آن را جاماند مکان از زمان دانست. بر اساس این تعریف مکان به عنوان فضای زندگی است که شناسه اصلی آن شاخصه‌های زندگی و مقیاس سنجش این شاخص‌ها، معیار تراز میانگین شهر است.
وی در توضیح این تعریف، ادامه داد: هر پهنۀ فرسوده شهری، پاره‌ای از شهر است که در تمام شاخص‌های زندگی، خودش یک تراز میانگین دارد و اگر در تمام شاخص‌ها از تراز میانگین فاصله داشته باشد نشانه‌های فرسودگی را به همراه خواهد داشت. هرچه این فاصله بیشتر شود عمق فرسو

دگی در آن موضوع خاص بیشتر است.

وی در جواب این سوال که راهکار چیست افزود: پیشنهاد ما معاصرسازی به جای نوسازی و بهسازی می‌باشد و معاصرسازی یعنی جا دادن مکان در زمان. در اینجا زمان به عنوان یک عامل موثر در تغییر معنا می‌یابد و وقتی از معاصرسازی صحبت می‌کنیم در واقع می‌خواهیم مکان را در محور زمان جا دهیم و مرتب به روز شویم تا یک جریان جاری و پیوسته در نوسازی ایجاد شود. در نهایت سنجش این معاصرسازی نیز در افزایش کیفیت زندگی شهری، تراز پایه دار شهری خواهد بود.

بافتهای فرسوده جزایر متروک می شوند

دکتر مصطفی عباس زادگان عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت، نیز سخنرانی خود را با عنوان عجین شدن بافتهای فرسوده شهر با زندگی شهری به یکی ازمشکلات طرحهای شهری در جهان و تهران پیوند داد و اظهار داشت: یکی از مشکلات در طراحی شهری مدرن اینست که به دلیل پیچیدگی موضوع، معمولاً یک سیستم به هم پیوسته را بصورت منفک می بینند و به تحلیل و ارائه طرحی میپردازند که در آینده مشکلات دیگری را برای بافت ایجاد می کند.
وی افزود: براساس این نظر پهنه های فرسوده بصورت جزیره ای منفکّ و حاشیه ای به مفهوم جداشده از فعالیتهای روزمره زندگی و فعالیتهای اقتصادی و تجاری تبدیل خواهند شد. بصورتیکه ما در برخی از مواقع در مراکز شهرها نیز حاشیه نشینی خواهیم داشت.

مهندس سید محمود میریان معاون معماری و شهر سازی سازمان نوسازی شهر تهران به عنوان آخرین سخنران نشست، با استفاده از اصطلاح بافت‌های نابسامان بجای بافت‌های فرسوده گفت: ما اصلاً اعتقاد به مقابله و کف بُرکردن بافت‌های فرسوده نداریم بلکه بافت‌های فرسوده را واقعیت‌ها و مقوله‌های توسعه در شهر می‌دانیم.
وی در توضیح این مطلب که شهر یک توسعه واحد و یکپارچه ندارد، افزود: بافت‌های جدید، بافت‌های متعارف و بافت‌های نابسامان، هر یک بر

نامه توسعه خودشان را دارند و ما نمی‌توانیم برای توسعه شهر یک نسخه کلی تهیه کنیم و بگوییم این هم توسعه شهر تهران.

براساس این گزارش، نشست علمی ـ تخصصی «راهکارهای حل مشکل بافت فرسوده در تهران» با حضور سخنرانان در جایگاه مخصوص و پاسخ سوالات مطرح شده از سوی حاضرین و تقدیر و تشکر از حاضرین در ساعت ۱۲ پایان یافت.

:: سایت مرکز مطالعات شهر تهران و خبرگزاری مهر

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.