برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 2220
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۰۲ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۰ | 796 بازدید | ارسال توسط :

سبک‌سازی جمعیت تهران و بافت فرسوده

اولویت دولت برای سبک‌سازی جمعیت تهران، می‌تواند از ساکنان فعلی بافت‌های فرسوده شروع شود و می‌توان با ارائۀ تسهیلات ویژه، مالکان را تشویق به مهاجرت کند

با مطرح‌شدن تهدید زلزلۀ تهران توسط رئیس جمهور در این هفته، برنامه‌ریزی بدنۀ دولت برای سبک‌سازی ۵ میلیون از جمعیت تهران شروع شده است. معاون وزیر مسکن این موضوع را به بافت فرسوده تهران مرتبط نموده و آغاز این طرح از بافت‌های فرسوده را مطلوب دانسته است. همزمان با این خبر بازدید دیروز (۳۱ فرودین) چهار نمایندۀ کمیسیون اجتماعی مجلس از حاشیه‌نشینان جنوب تهران و حواشی آن هم بازدید کردند که گزارش آن منتشر شد. مناسب دیدیم در این مطلب دربارۀ برنامۀ پیشنهادی معاون وزیر مسکن، نظر دکتر منصوری راجع به بحث جابه‌جایی ساکنین تهران و قسمت‌هایی از مکالمۀ نمایندگان مجلس با حاشیه‌نشینان جنوب شهر دربارۀ خارج‌شدن از تهران را که هر ۳ در صفحات مختلف روزنامۀ دنیای اقتصاد چاپ شده کنار هم بیاوریم.

معاون وزیر مسکن: «سبک‌سازی جمعیت از بافت‌های فرسوده آغاز شود».

معاون وزیر مسکن گفت: «اولویت دولت برای سبک‌سازی جمعیت تهران، می‌تواند از ساکنان فعلی بافت‌های فرسوده شروع شود و دولت می‌تواند با ارائۀ تسهیلات ویژه، مالکان خانه‌های قدیمی را تشویق به مهاجرت کند. در این صورت، امکان نوسازی و ساخت با تراکم بیشتر در زمین‌های مرکز و جنوب تهران فراهم خواهد شد. در حال حاضر، بزرگ‌ترین مانع سر راه ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده، عدم تمایل مالکان به نوسازی و برخی مشکلات حقوقی بابت تملک زمین یا واگذاری آن به انبوه‌ساز است. احمد صادقی پیشنهاد کرده است چنانچه، امتیاز ویژۀ ملکی یا تسهیلاتی برای انتقال ساکنان بافت‌های فرسوده تهران در نظر گرفته شود، پتانسیل بافت‌های فرسوده برای ساخت انبوه واحدهای مسکونی محقق می‌شود؛ ضمن اینکه، بخش قابل توجهی از جمعیت تهران تخلیه خواهد شد. رئیس شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: «باتوجه به وجود مشکلات عدیده در بافت‌های فرسوده اگر دولت به ساکنان این بافت‌ها مشوق‌های لازم را ارائه دهد، در این صورت قطعاً ساکنان این بافت‌ها به خروج از تهران راغب خواهند شد».

وی با اشاره به اظهارنظر رئیس‌جمهور مبنی بر خروج ۵ میلیون نفر جمعیت از تهران گفت: «این اتفاق در سایر کشورهای دنیا مسبوق به سابقه است و بسیاری از کشورهای دنیا وقتی با سرریز جمعیت در پایتخت مواجه می‌شوند یا اقدام به سبک‌سازی جمعیت یا اینکه اقدام به جابه‌جایی پایتخت کرده‌اند. تاکنون کشورهایی نظیر استرالیا، برزیل و قزاقستان، پایتخت کشورهای خود را جابه‌جا کرده‌اند و در این زمینه موفق بوده‌‌اند».

معاون وزیر مسکن افزود: «با توجه به اینکه افزایش جمعیت در کلان‌شهر تهران به مرحلۀ انفجار رسیده است، به طوری که تهران از حالت کلانشهر خارج شده و بیش از هر چیز به یک کشور تبدیل شده است، از این رو برای رفع این معضل باید از این دو راهکار رایج استفاده کرد، از آنجا که جابه‌جایی جمعیت امکان‌پذیر نیست از این رو، سبک‌سازی جمعیت گزینۀ بهتری برای سامان‌دهی پایتخت است. به گفتۀ صادقی، برای سبک‌سازی جمعیت باید مشوق‌هایی در نظر بگیریم تا به موجب آن مردم برای خروج از پایتخت راغب شوند». وی اظهار داشت: «به عنوان مثال ارائۀ یارانه‌های دولتی، تسهیلات مسکن، کاهش زمان بازنشستگی و سایر امتیازات دیگر از جمله عواملی است که می‌تواند در کاهش جمعیت تهران مؤثر واقع شود».

تخصیص تسهیلات ۱۰۰ درصدی

در همین زمینه، سیدامیر منصوری، استاد دانشگاه و کارشناس مطالعات شهری عنوان کرد: «اساساً خروج جمعیت از شهر تهران از آنجا که منوط به ایجاد شغل است عملی نیست و اصولاً محل سکونت افراد تابع محل فعالیت افراد است».

وی اذعان داشت: «اصولاً مردم اول شغل پیدا می‌کنند بعد محل سکونت را برمی‌گزینند و با توجه به اینکه اقشار متوسط جامعه بیش از پیش به شغل‌شان وابسته هستند در نتیجه به محل سکونت خود نیز به لحاظ اشتغال وابسته‌تر هستند».

به گفتۀ این استاد دانشگاه، امکان خروج جمعیت فقط در صورتی عملیاتی خواهد شد که برای افراد شغل بهتری با شرایط بهتری ایجاد شود.

منصوری اظهار داشت: «در صورت تحقق این مهم مرحله بعدی ایجاد امکانات محیطی مطلوب شامل تسهیلات خدماتی، فرهنگی و همچنین بسترهای زیرساختی است. از این رو، با توجه به اینکه دولت در سایر شهرستان‌ها به مقیاس وسیع شغل و امکانات زیرساختی ایجاد نکرده تخلیۀ جمعیت از مناطق مختلف تهران امکان‌پذیر نیست. منصوری با بیان اینکه ساکنان بافت‌های فرسوده طبقات فقیر پایتخت هستند که به اجبار در این بافت‌های فرسوده اسکان یافته‌اند، گفت: «این عده اگرچه هر لحظه احتمال می‌دهند که مسکن‌شان تبدیل به آوار شود؛ اما در هر حال به دلیل ضعف شدید بنیۀ مالی قادر به استفاده از تسهیلات شهرداری و دولت برای نوسازی خانه‌های خود نیستند».

وی گفت: «حال اگر قرار باشد دولت ساکنان این بافت‌ها را به مهاجرت از تهران ترغیب کند این افراد به دلیل فقدان بضاعت مالی قادر نخواهند بود که در شهرستان‌ها صاحب خانه شوند؛ چراکه اساساً ساکنان بافت‌ها بنیۀ مالی ضعیفی دارند».

به گفتۀ این استاد دانشگاه در شهرستان‌ها آنقدر کمبود شغل وجود دارد که تکافوی ساکنان شهرستان‌ها را نخواهد داد و بنابراین اگر دولت بخواهد برای ساکنان تهران در بافت‌های فرسوده در سایر شهرستان‌ها شغل ایجاد کند، گویی رانتی را برای تهرانی‌ها ایجاد کرده است و از بودجۀ ملی به نفع ساکنان تهران استفاده کرده است.

وی گفت: «در همین حال اگر قرار باشد حتی دولت به ساکنان بافت‌های فرسوده تسهیلات ۱۰۰ درصدی برای خرید خانه در شهرستان‌ها بدهد، از آنجا که ساکنان این بافت‌ها اصولاً بدهکاری‌های مختلف دارند، بعید به نظر می‌رسد که از این رهگذر نیز توفیقی حاصل شود».

صد هزار تومان هم بدهید از تهران نمی‌رویم

بازدید اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس از منازل مسکونی خارج از محدودۀ تهران، محلۀ پشت‌تپه (واقع در شهرک رضویه) در حالی صورت گرفت که اهالی این محله از حضور تعداد زیادی از افراد و وارسی‌کردن منازلشان تعجب کرده بودند؛ چرا که باورشان نمی‌شد مسئولی آن هم در ردۀ مجلسی‌ها گذرشان به این محله خورده باشد!

دختر و پسرها قد و نیم‌قد محله اغلب سر و وضع نابه‌سامان دارند و جوراب در پایشان پاره یا نخ‌نما شده است، آن‌ها از همدیگر سوال می‌کنند «احمدی‌نژاد کدام یکی است؟».

اهالی پشت‌تپه نه برق دارند، نه آب دارند، نه مدرسه. آن‌ها از تحصیل محرومند و آن دسته از کودکانی هم که به مدرسه می‌روند از خیرسری ماشین فرسودۀ پدرشان است! اغلب زندگی این اهالی با وجود ۶-۷ کودک قد و نیم‌قد در یک اتاق پنجاه متری آن هم در زیر زمین خلاصه می‌شود.

سبک‌سازی جمعیت تهران و بافت فرسوده

زن بیرجندی با ۵ پسر بیکار خود درد و دل دارد، اما حاضر نیست به بیرجند بازگردد؛ از کمیتۀ امداد گله دارد که او را تحت حمایت قرار نمی‌دهد او که شوهرش را از دست داده می‌گوید شوهرم زیر خاک است با نداری چه کنم؟

جعفرزاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از او هم می‌پرسد: «اگر دولت ۱۰۰ هزار تومان بدهد بر می‌گردی؟» و زن ناتوان می‌گوید: «نه نمی‌توان در بیرجند زندگی کرد، خشک است!».

یکی از منازلی که مورد بازدید اعضا قرار گرفت تنها ۵۰ متر است که زن صاحبخانه برای زندگی در همین بیغوله ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان کرایه می‌دهد.

به گفتۀ صاحبخانه، کودکش وقت پیش دبستانی‌اش شده، اما مدرسه نمی‌رود. ظاهر خشتی و نابسامان خانه در کنار دیش ماهواره‌ای که نصب کرده‌اند آنچنان خودنمایی می‌کند که برای خبرنگاران هم بحث زیادی راه می‌اندازد!

جعفرزاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس باز می‌گوید: «دولت یارانه دهد شهرستان برمی‌گردید؟»، که البته این بار این جمله را به گونه‌ای متفاوت‌تر یعنی به زبان آذری مطرح کرد!

پارسال آقای احمدی‌نژاد نان غنی‌شده و سی‌دی می‌داد

یکی از زنان اهالی پشت‌تپه با التماس از نمایندگان مجلس درخواست کرد تا نگاهی هم به منزل فرسوده‌اش بیاندازند و می‌گفت: «حتی نمی‌توانیم خواستگار به خانه راه دهیم؛ خودم و کودکان اغلب برای حمام‌رفتن به منزل خواهرم می‌رویم، ‌کمیتۀ امداد هم پولم را با هفت بچه یتیم و با این گفته که پسر بزرگ دارم قطع کرده است».

یکی دیگر از اهالی که داد اعتراضش بلند شده بود اعلام کرد: «سال گذشته آقای احمدی‌نژاد در زمان انتخابات برایمان نان غنی‌شده و سی‌دی آورد و در زمان شهرداری هم تنها درصد کمی از مشکل برق منطقه را حل کرد اما از آن زمان به بعد دیگر کسی سراغی از ما نگرفت!».

ساکن پشت‌تپه‌ ای: «گوشمان را بکشید با ۶ بچه نمی‌رویم»

این بار هم جعفرزاده رییس کمیسیون اجتماعی مجلس که تنها عضو سخنگو از میان ۴ تن دیگر از نماینده‌ها بود نیز این سوال را مطرح کرد که اگر دولت پول دهد به شهر یا روستای خود برمی‌گردید! که یکی از اهالی با عصبانیت گفت: بیا گوش ما را بکش! ما با ۶ بچه کجا برویم؛ که جعفرزاده هم به آنها گفت: میل خودتان است نروید!

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.