پایگاه تحلیلی - خبری نظرآنلاین

رسانه راهبردی - انتقادی پژوهشکده نظر

انيميشن تبر / فسمت اول

چکیده: تبر به نویسندگی استاد احمد عربانی درباره حیات در جنگلی زیبا و سرزنده است که با ورود تبری بیمار که درخت ها و بوته گلها را قطع می کرد مورد تهدید قرار می گیرد. تلاش های جداگانه گیاهان به سرانجام نمی رسد اما وقتی گیاهان ارزش اتحاد را در می یابند تبر نابود می شود.

چکیده مقاله
در اين تحقيق ابتدا به شرح كوتاهي از داستان نقاشي متحرك «تبر» و سپس به چگونگي ساخت يك انيميشن از اين نوع و شرح مختصري از روش ها و تكنيك هايي كه براي شكل گيري اين گونه انيميشن ها مورد استفاده قرار مي گيرد خواهيم پرداخت. در پايان مصاحبه با يكي از اساتید مشارکت کننده در ساخت اين پويانمايي نیز آورده شده است.
واژگان کلیدی : انیمیشن، تبر، عبدالله علیمراد، متحرك سازي، تونی وایت

مقدمه
موضوع مورد بررسی در این تحقیق « انیمیشن۱ تبر» می باشد. در این تحقیق تلاش خواهد شد به سئوال اصلی این تحقیق که چگونگی ساخت «پویا نمایی تبر» است، پاسخ داده شود و مجهولات ساخت آن مورد بررسی قرار گیرد.
انیمیشن تبر با موضوع اجتماعی، اخلاقی، تربیتی، اثر استاد احمد عربانی۲بوده و در سال ۱۳۵۹هـ.ش به سفارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان۳ ساخته شده است.
براساس اطلاعات پژوهشگر این فرضیه برای سئوال تحقیق مطرح است که ساخت انیمیشن تبر، با استفاده از تکنیک فریم به فریم بوده است.
این مقاله به روش تاریخی و با استفاده از منابع کتاب خانه ای و همچنین مصاحبه نگارش یافته است.
تبر به نویسندگی استاد احمد عربانی درباره حیات در جنگلی زیبا و سرزنده است که با ورود تبری بیمار که درخت ها و بوته ها را قطع می کند مورد تهدید قرار می گیرد. تلاش های جداگانه گیاهان و درختان جنگل برای مقابله با تبر به سرانجام نمی رسد. اما وقتی درختان و گیاهان جنگل ارزش اتحاد را در می بایند موفق به نابودی تبیر می شوند.

خلاصه داستان
تبر به نویسندگی استاد احمد عربانی درباره حیات در جنگلی زیبا و سرزنده است که با ورود تبری بیمار که درخت ها و بوته گلها را قطع می کرد مورد تهدید قرار می گیرد. تلاش های جداگانه گیاهان به سرانجام نمی رسد اما وقتی گیاهان ارزش اتحاد را در می یابند تبر نابود می شود.

انيميشن تبر
۳:۳۹ دقیقه انیمیشن تبر                               ۱:۳۱ دقیقه انیمیشن تبر

شرح داستان از زبان استاد عبدالله علیمراد۴
موضوع فیلم تبر براساس قصه ای از کتاب افسانه های کهن۵ و شاید هم قصه های اروپای شرقی توسط استاد عربانی انتخاب و با ارائه به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ساخته شد.

انيميشن تبر
۷:۱۹ دقیقه انیمیشن تبر              ۴:۲۱ دقیقه انیمیشن تبر

فیلمی که در ابتدا ساخته شد به صورتی که امروز ملاحظه می شود نبوده و پایان فیلم بنا بر دستور شورای سینمایی تغییر یافته است. در پایان ابتدایی فیلم تبر بر روی پلی می رود و در هنگامی که از آن عبور می کند تنه درختی که در واقع پل بوده خود را می شکند و باعث سقوط تبر می شود.

انيميشن تبر

۹:۰۶ دقیقه انیمیشن تبر              ۸:۵۱ دقیقه انیمیشن تبر

اما براساس سفارش شورای سینمایی مبنی بر تغییر پایان داستان انتهای آن تغییر یافته و با اتحاد درختان به نابودی تبر می انجامد.

انيميشن تبر

۹:۳۸ دقیقه انیمیشن تبر ۹:۱۸ دقیقه انیمیشن تبر

ماجرا بدین صورت است که درخت های جنگل و شاخ و برگ های ضعیف به هم می پیچند و به درختی تنومند تبدیل می شوند و به تعقیق آن می شتابند و بعد از گرفتن تبر آن را می شکنند.
پیام داستان برگرفته از سخنان حضرت امام خمینی(ره) می باشد:

« اگر همه با هم باشید هیچکس نمیتواند شما را بشکند»
امام خمینی(ره)

شیوه ساخت انیمیشن تبر از زبان استاد عبدالله علیمراد
تکنیک این فیلم از نسل انیمیشن ستنی بود. یعنی تلق و فیلم و سیستم های سنتی استفاده شد که امروزه این سیستم منسوخ شده، چرا که کلیه امور رنگ گذاری و دوربندی توسط کامپیوتر و نرم افزار انجام می شود.
اجرای این پروژه بین سالهای 60-59 بود و در آن زمان سیستم های انیمیشن کامپیوتری نبود و به همین دلیل با روش سنتی انجام می شد….

نویسنده : حامد پورقرايي/ دانشجوی رشته نقاشی متحرک دانشگاه علمی وکاربردی/[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میزان مطالعه مطلب