برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Friday, 30 October , 2020
امروز : جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹ - 14 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 669
  پرینتخانه » هنر معاصر تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۹:۴۴ | 605 بازدید | ارسال توسط :

انیمیشن تبر / فسمت اول

تبر به نویسندگی استاد احمد عربانی درباره حیات در جنگلی زیبا و سرزنده است که با ورود تبری بیمار که درخت ها و بوته گلها را قطع می کرد مورد تهدید قرار می گیرد. تلاش های جداگانه گیاهان به سرانجام نمی رسد اما وقتی گیاهان ارزش اتحاد را در می یابند تبر نابود می شود.

چکیده مقاله
در این تحقیق ابتدا به شرح کوتاهی از داستان نقاشی متحرک «تبر» و سپس به چگونگی ساخت یک انیمیشن از این نوع و شرح مختصری از روش ها و تکنیک هایی که برای شکل گیری این گونه انیمیشن ها مورد استفاده قرار می گیرد خواهیم پرداخت. در پایان مصاحبه با یکی از اساتید مشارکت کننده در ساخت این پویانمایی نیز آورده شده است.
واژگان کلیدی : انیمیشن، تبر، عبدالله علیمراد، متحرک سازی، تونی وایت

مقدمه
موضوع مورد بررسی در این تحقیق « انیمیشن۱ تبر» می باشد. در این تحقیق تلاش خواهد شد به سئوال اصلی این تحقیق که چگونگی ساخت «پویا نمایی تبر» است، پاسخ داده شود و مجهولات ساخت آن مورد بررسی قرار گیرد.
انیمیشن تبر با موضوع اجتماعی، اخلاقی، تربیتی، اثر استاد احمد عربانی۲بوده و در سال ۱۳۵۹هـ.ش به سفارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان۳ ساخته شده است.
براساس اطلاعات پژوهشگر این فرضیه برای سئوال تحقیق مطرح است که ساخت انیمیشن تبر، با استفاده از تکنیک فریم به فریم بوده است.
این مقاله به روش تاریخی و با استفاده از منابع کتاب خانه ای و همچنین مصاحبه نگارش یافته است.
تبر به نویسندگی استاد احمد عربانی درباره حیات در جنگلی زیبا و سرزنده است که با ورود تبری بیمار که درخت ها و بوته ها را قطع می کند مورد تهدید قرار می گیرد. تلاش های جداگانه گیاهان و درختان جنگل برای مقابله با تبر به سرانجام نمی رسد. اما وقتی درختان و گیاهان جنگل ارزش اتحاد را در می بایند موفق به نابودی تبیر می شوند.

خلاصه داستان
تبر به نویسندگی استاد احمد عربانی درباره حیات در جنگلی زیبا و سرزنده است که با ورود تبری بیمار که درخت ها و بوته گلها را قطع می کرد مورد تهدید قرار می گیرد. تلاش های جداگانه گیاهان به سرانجام نمی رسد اما وقتی گیاهان ارزش اتحاد را در می یابند تبر نابود می شود.

انیمیشن تبر
۳:۳۹ دقیقه انیمیشن تبر                               ۱:۳۱ دقیقه انیمیشن تبر

شرح داستان از زبان استاد عبدالله علیمراد۴
موضوع فیلم تبر براساس قصه ای از کتاب افسانه های کهن۵ و شاید هم قصه های اروپای شرقی توسط استاد عربانی انتخاب و با ارائه به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ساخته شد.

انیمیشن تبر
۷:۱۹ دقیقه انیمیشن تبر              ۴:۲۱ دقیقه انیمیشن تبر

فیلمی که در ابتدا ساخته شد به صورتی که امروز ملاحظه می شود نبوده و پایان فیلم بنا بر دستور شورای سینمایی تغییر یافته است. در پایان ابتدایی فیلم تبر بر روی پلی می رود و در هنگامی که از آن عبور می کند تنه درختی که در واقع پل بوده خود را می شکند و باعث سقوط تبر می شود.

انیمیشن تبر

۹:۰۶ دقیقه انیمیشن تبر              ۸:۵۱ دقیقه انیمیشن تبر

اما براساس سفارش شورای سینمایی مبنی بر تغییر پایان داستان انتهای آن تغییر یافته و با اتحاد درختان به نابودی تبر می انجامد.

انیمیشن تبر

۹:۳۸ دقیقه انیمیشن تبر ۹:۱۸ دقیقه انیمیشن تبر

ماجرا بدین صورت است که درخت های جنگل و شاخ و برگ های ضعیف به هم می پیچند و به درختی تنومند تبدیل می شوند و به تعقیق آن می شتابند و بعد از گرفتن تبر آن را می شکنند.
پیام داستان برگرفته از سخنان حضرت امام خمینی(ره) می باشد:

« اگر همه با هم باشید هیچکس نمیتواند شما را بشکند»
امام خمینی(ره)

شیوه ساخت انیمیشن تبر از زبان استاد عبدالله علیمراد
تکنیک این فیلم از نسل انیمیشن ستنی بود. یعنی تلق و فیلم و سیستم های سنتی استفاده شد که امروزه این سیستم منسوخ شده، چرا که کلیه امور رنگ گذاری و دوربندی توسط کامپیوتر و نرم افزار انجام می شود.
اجرای این پروژه بین سالهای ۶۰-۵۹ بود و در آن زمان سیستم های انیمیشن کامپیوتری نبود و به همین دلیل با روش سنتی انجام می شد….

نویسنده : حامد پورقرایی/ دانشجوی رشته نقاشی متحرک دانشگاه علمی وکاربردی/Hp_hrt@yahoo.com

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.