برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 6993
  پرینتخانه » معماران, معماری تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۰۰ | 105 بازدید | ارسال توسط :
تقویت واسطه گری به جای طراحی

ضرورت ساختارهای حقوقی برای ارتقا حرفه منظر

معماران منظر چون دیدگاهی غیر از عملکرد در نظام سرمایه سالاری دارند، به طور مضاعفی از عدم شناخت ساختار حقوقی دچار آسیب می شوند.

ساختارهای حقوقی چگونه می ­توانند بر سوق دادن طراحان به سمت نوآوری یا به سمت واسطه گری نقش ایفا کنند؟ چگونگی تاثیر ساختارهای حقوقی بر عملکرد مهندسان معماری به طور عام و معماران منظر به طور خاص از زوایای مختلفی قابل بررسی است. در این یادداشت مسئله تعرفه خدمات طراحی مورد توجه قرار گرفته است. زیرا، رابطه رشته­ با برونداد و درآمد تنگاتنگ است و هرچه دولت ­ها بخواهند کوچک ­تر شوند، این رابطه محدودیت های خود را بیشتر نمایش می دهد. افراد به واسطه زمان و انرژی که صرف کرده اند، درآمد متناظری را از طریق مقایسه با سایر دیسیپلین ها متصور می­شوند. از این رو توازن بین قدرتِ دانش و درآمدهای مرتبط، در اهمیت و کیفیت دیسیپلین تاثیر دارد.

این یادداشت بررسی اولیه این مسئله را در سطحِ حداقل درآمدی که ساختارهای حقوقی موجود از آن حمایت می­کنند انجام می­دهد. زیرا درآمد­ های حداکثری در هر کاری، فراتر از ساختارهای حقوقی، تابعی از شم بازاریابی و راهبرد خاص شخص است. ساختار­هایی حقوقی نظیر نظام­ها و اتحادیه ها برای جایگاه و درآمدهای خود شیوه­ ­هایی تدوین می کنند. این شیوه ها اگر با تلاش و توانایی اعضا هم خوان نباشد بدنه آن حرفه خالی خواهد شد. با این فرض که سختی و شرایط کار مشاور طراحی از مشاوران املاک کمتر نیست، می­توان روی مقایسه تعرفه ­ها تمرکز کرد.

برای خدمات مهندسی، بر اساس نوع صلاحیت (طراحی، نظارت و اجرا)، رشته (معماری، عمران، مکانیک و غیره) و نوع ساختمان (متراژ و طبقه) قیمت پایه بر اساس مترمربع تعیین می شود. مثلا برای ساختمانی ۲۰۰۰ مترمربعی در ۵ طبقه در سال ۹۸، برای هر مترمربع خدمات طراحی معماری ۱۲۷٫۷۳۰ریال و برای جمع رشته‌ها ۳۵۴٫۸۰۶ ریال تعیین شده است. این عدد در سال ۹۹ به ترتیب، ۱۳۶٫۸۷۵ریال و ۳۷۹٫۹۵۹ ریال تعیین شده است. در مشاوران املاک، درصدی از کل مبلغ معامله به عنوان کارمزد دریافت می شود. در ۱۳۹۸، تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان ارزش ملک، معادل ۰.۵ درصد و برای مازاد آن نیز ۰.۲۵ درصد دریافت می شود (از هر طرف). این اعداد درسال ۹۹، ۰٫۲۵ درصدِ کل است (از هر طرف).

نمودار ۱: مقایسه کارمزد مشاور طراحی و مشاور املاک بر حسب میلیون تومان در سال ۹۸ و ۹۹ برای کاری مشابه.

براین اساس دستمزد طراح معماری برای بنایی ۲۰۰۰ مترمربعی در سال ۱۳۹۸، ۲۵۵٫۴۶۰٫۰۰۰ ریال (۲۰۰۰×۱۲۷٫۷۳۰) و در سال ۱۳۹۹، ۲۷۳٫۷۵۰٫۰۰۰ریال (۲۰۰۰×۱۳۶٫۸۷۵) می شود. کارمزد مشاور املاک برای همین بنا در سال ۹۸ با فرض قیمت متوسط ملک مترمربعی ۱۲۴٫۰۰۰٫۰۰۰ریال، و ۸۰۰ مترمربع مشاع، و یکجا فروختن، ۷۱۹٫۰۰۰٫۰۰۰ریال (۱۲۰۰×۱۲۴٫۰۰۰٫۰۰۰= ۱۴۸٫۸۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال، نیم درصد تا ۵٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال و ۲۵ صدم درصد مازاد بر آن) و در سال ۹۹، با فرض قیمت متوسط مترمربعی ۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال، ۱٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال (۱۲۰۰×۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال= ۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال، ۲۵صدم درصد کل) می شود.

مقایسه نشان می دهد در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ بین تعرفه مشاور طراحی و مشاور املاک اختلاف آشکاری است. ردپای این اختلاف را می ­توان در تمایل فارغ التحصیلان معماری و عمران به سوی مشاور املاک شدن نیز دید. در ساختار کنونی اداره جهان بر اساس سرمایه، درآمد می ­تواند هدف مهمی باشد. از این رو به تدریج خدمات واسطه گری بر خدمات طراحی چیره خواهد شد. این نشان می دهد افراد باید فراتر از صرف توجه به دانش طراحی و مهندسی حتما به ابزارها و ساختارهای حقوقی یک زندگی مدنی نیز توجه داشته باشند تا بتوانند ایده ها را به واقعیت تبدیل کنند. اگر نه، مجبور به تبعیت از بازار خواهند شد. معماران منظر اگر غفلت کنند چون نوپا هستند و نیز دیدگاهی غیر از عملکرد در نظام سرمایه سالاری دارند، به طور مضاعفی از عدم شناخت ساختار حقوقی دچار آسیب می شوند.

نویسنده : امیر هاشمی‌زادگان | منبع خبر : نظرآنلاین
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.