برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Sunday, 24 January , 2021
امروز : یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹ - 11 جماد ثاني 1442
مرمت کالبدی بدون توجه به هویت فرهنگی

بافت قدیم به عنوان بافتی با حیات تاریخی – فرهنگی یا اَبَر پروژه ای برای عمل زیبایی؟

بازگرداندن هویت فرهنگی بافت قدیم شیراز مستلزم احیاء تجربه زیست ساکنین و استقرار مجدد ساکنینی است که طی هزار سال این بافت را شکل  داده اند.

۲۷ آذر ۱۳۹۹

عادت به کلی‌گویی و زدن حرف‌های غیرقابل انکار

بله، این مرمت هزار اشکال دارد و باید در یک شورای تخصصی بررسی می‌شد.

مردم عادی بدون تخصص مرتبط با مرمت، می‌‌توانند دو رنگی گنبد را با چشم غیرمسلح تشخیص دهند. حتی از روی ظاهر هم می‌توان به این رسید که مرمت این گنبد اشکال دارد.

۲۰ بهمن ۱۳۹۸

نقدی بر پروژۀ بین الحرمین شیراز

همه‌چیز به جز بین‌الحرمین

اولین بار اصطلاح بین‌الحرمین برای نام‌گذاری یک مکان در دورۀ قاجار، به نام بازاری که بین مسجد شاه (امام خمینی) و مسجد جامع قرار گرفته بود، به کار گرفته شد.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

زهرا نژادبهرام در پانل صرفه جویی در مصرف آب:

بازمهندسی قنات های تهران

زهرا نژادبهرام، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به بحث قنات و کاریزها بر بازمهندسی قنات ها، به عنوان کاراترین و مهندسی‌ترین روش انتقال آب تأکید کرد.

۰۷ بهمن ۱۳۹۷

احتمال فروپاشی پل تاریخی تنکابن

ل تاریخی چشمۀ کیلۀ تنکابن به دلیل فرسایش در مسیر پایاب و تندآب، در معرض خطر جدی قرار داشته و احتمال فروپاشی این بنای تاریخی محتمل است»

۲۴ مهر ۱۳۹۷

انتقاد از ساخت‌وساز در حریم کاخ گلستان

در سال‌های قبل شاهد نقص حریم کاخ گلستان در ساخت‌وسازهای دلگشا بودیم، اخیراً نیز شورای فنی میراث فرهنگی اجازه ساخت‌و‌ساز در سرای موقوفۀ سیگارچی را داده است

۲۴ مهر ۱۳۹۷

حکمی متفاوت برای مجرم میراث فرهنگی

با شکایت ادارۀ میراث فرهنگی استان یزد از یک شخص حقیقی به جرمِ «تغییر کاربری یکی از بناهای تاریخی در اردکان بدون‌مجوز»، دادگاه کیفری۲ اردکان، حکمی متفاوت داد

۱۳ مهر ۱۳۹۷

رفت‌وروب شهری در یزد به همت مردم و شهرداری

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از اجرای طرح رفت‌وروب شهری در بافت تاریخی خبر داد و گفت: «این طرح یک روز در هر ماه، با همت یزدی‌ها و شهرداری با عنوان رفت‌وروب شهری در محلات یزد تداوم خواهد داشت».

۱۲ مهر ۱۳۹۷