برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Friday, 3 July , 2020
امروز : جمعه, ۱۳ تیر , ۱۳۹۹ - 13 ذو القعدة 1441
شناسه خبر : 1375
  پرینتخانه » شهر, منظر شهری, منظر فرهنگی, منظر و جامعه تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۳۹۰ - ۱۶:۰۳ | 571 بازدید | ارسال توسط :

شکل‌گیری منظر شهری آیینی در مناسبت‌های اجتماعی

شکل‌گیری منظر شهری آیینی در مناسبت‌های اجتماعی منظر مناسبتی، عینی یا ذهنی بین جلوۀ بیرونی و مبنای فکری عکس‌العمل ایرانیان به مناسبت‌ها، یک پیوستگی وجود دارد. این پیوستگی بین عین و ذهن، که ریشه در تاریخ باستانی ایرانیان دارد، با مروری بر مبانی و سابقۀ جشن‌های این سرزمین، قابل پیگیری است. اما آنچه در فرهنگ […]

شکل‌گیری منظر شهری آیینی در مناسبت‌های اجتماعی

منظر مناسبتی، عینی یا ذهنی
بین جلوۀ بیرونی و مبنای فکری عکس‌العمل ایرانیان به مناسبت‌ها، یک پیوستگی وجود دارد. این پیوستگی بین عین و ذهن، که ریشه در تاریخ باستانی ایرانیان دارد، با مروری بر مبانی و سابقۀ جشن‌های این سرزمین، قابل پیگیری است. اما آنچه در فرهنگ معاصر می‌تواند مورد مداقه قرار گیرد، نگاه دینی به این موضوع است.
با مرور منابع اسلامی، می‌توان دریافت که نظر دین، در خصوص مناسبت‌ها، اولویت ذهنیت بر عینیت است. به‌عبارتی هدف توجه‌کردن به یک مناسبت، تلاش برای تربیت روح و تزکیه نفس است. حتی تا اینجا نیز پیش رفته که چنانچه، انقلابی درونی و یا موفقیتی در رشد و کسب کمالات در دایرۀ ذهنی، بر انسان عارض شود، می‌توان آن را به‌عنوان یک مناسبت تلقی کرده و نسبت به بزرگداشت آن، اقدام نمود.
در همین راستا، اعلام حال درونی، در قالب تشکیل اجتماعات و برگزاری مراسم، از جمله توجهات دین به مسئلۀ فضای جمعی و به تبع آن هویت جمعی است. چراغانی‌های گذرها و معابر و تزئین‌کردن عناصر شاخص شهری در اعیاد و جشن‌ها (ملی و مذهبی)، همچنین سیاه‌پوشی بناها، حسینیه و اماکن مقدس، در ایام سوگواری و عزا (ملی و دینی)، از نمونه‌های تظاهر بیرونی فرح و حزن، در رفتار اجتماعی مسلمانان است؛ که غالباً به‌صورت برنامه‌ریزی نشده، خودجوش و مردمی صورت می‌گیرد.

رابطۀ انسان و مناسبت‌ها
مظاهر این رابطه را می‌توان در سه سطح جستجو نمود که از نزدیک‌ترین حلقه‌های محیطی به انسان (خود)، تا دورترین‌ آن‌ها (کیهان) را دربرمی‌گیرد که مورد سوم مشخصاً موضوع مطلب پیش‌رو است.
۱. انسان و خویشتن
هر نفس انسانی، به‌واسطۀ حیات شخصی و تجربه‌های فردی، نقاطی را در تقویم زندگی خود، پررنگ کرده و بخشی از مختصات زمانی خود را بر مبنای مقیاس‌های این ایام، برپا نموده است. تولد (به‌عنوان ابتدایی‌ترین مبنای هویت زمانی شخصی)، ازدواج، فراغت از خدمت سربازی یا اخذ مدرک تحصیلی،… و مرگ؛ از جمله مواردی هستند که در زندگی تک‌تک افراد جامعه، بار معنایی منحصر‌به‌«فرد» دارد. این رابطۀ فردی، خود می‌تواند تا جایی پیش برود که در محیط اجتماعی پیرامون، تأثیر‌گذار بوده و یا تبدیل به شاخصی مناسبتی در تاریخ بشریت شود.
۲. انسان و محیط طبیعی
انسان با طبیعت و مصادیق زمانی آن، به‌واسطۀ تغییرات مشهودی که در ظواهر آن بروز می‌کند، رابطه‌ای تنگاتنگ برقرار می‌کند. از آغازی‌ترین لحظه‌های شروع یک روز (طلوع خورشید)، تا طولانی‌ترین تقویم‌های زیستی طبیعت (دوره‌های زمین‌شناسی)، حضور زمان در قالب تغییراتی که در طبیعت بروز می‌کند، مبنایی برای رفتار آدمی به وجود می‌آورد.

دگرگونی چهره شهر در فصل پاییز به‌واسطه تغییر رنگ برگ درختان، تهران، خیابان ولیعصر.
مأخذ: www.skyscrapercity.com

 

۳. انسان و محیط مصنوع
دو رابطۀ پیشین به‌طور ضمنی در خصوص رابطه‌ای که انسان با محیط مصنوع برقرار می‌کند، حضور دارد. محیط زیست شکل‌گرفته به‌دست انسان، محصول تعامل خویشتن او (در طی دوره‌های رشد علمی و شخصیتی) و حضور در عرصۀ طبیعت است. با این همه، ویژگی‌هایی که محیط مصنوع، به لحاظ دراختیاربودن و امکان دخل و تصرف ارادی‌اش، در اختیار ما قرار می‌دهد، از امتیازات آن به حساب می‌آید. محیط مصنوع، در قالب فضاهای مثبت و منفی شهری و یا عناصر و احجام معماری، در کنار جزء‌فضاها و مبلمان شهری، این امکان را می‌دهد تا در مجموعۀ منظر شهری ظرفیت‌هایی برای ایجاد حس به‌وجود آید. مبنای به‌وجود آمدن زمینه‌های محیطی در هنرها (Urban Art) نیز برخاسته از همین قابلیت‌ها است. از این مظاهر عینی می‌توان در ایجاد و القای یک فضای مؤثر عمومی در فرهنگ شهر بهره گرفت. ظرفیت‌های موجود در منظر شهری را می‌توان، در قالب موارد زیر تبیین نمود:

*فضاهای شهری

*عناصر شهری

*اجزاء و مبلمان شهری


میدان آزادی، فضای شهری است که به واسطۀ پیوند برج یادمانی آن، با تاریخ انقلاب و مراسم سالگرد پیروزی
پیوند خورده است. مأخذ : www.khabaronline.ir

ایجاد ظرفیت‌های جدید
در راستای مباحث فوق، می‌توان از ظرفیت‌های بالقوه‌ای که در فضاهای شهری وجود دارد، استفاده نمود. ابزارهای جدید در پردازش جلوه‌های بصری (آب‌نماهای موزیکال، آتش‌بازی‌ها، برج‌های نوری و … ) در کنار عناصر جدید و مدرن شهری، فرصت‌هایی را برای روزآمد‌کردن سنت‌های رایج در منظر شهری مناسبتی به‌وجود می‌آورند.
ضمناً، رفتارهای جدید اجتماعی و مکان‌های متناظر با آن‌ها، خلاء‌های موجود فرهنگی در شهرها است که تاکنون با برخوردهای غیربرنامه‌ریزی شده و به‌صورت دست‌دوم، در مناسبت‌ها از‌ آن‌ها استفاده می‌شود. ساختمان‌های شاخص دولتی و عمومی، سالن‌های اجتماعات چند‌منظوره، یادمان‌های دفاع مقدس که در دوران پس از جنگ ساخته شده است، سالن‌های ورزشی و استادیوم‌ها، پارک‌ها وتفرجگاه‌های درون و برون‌شهری و …. از جمله مواردی است که کمابیش با توجه به ظرفیت‌های کالبدی، حسی یا … به‌فراخور ایام، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

جشن‌های نیمه شعبان، که به‌صورت سنتی در شهر برگزار می‌شدند، با حضور عناصر جدید شهری، ظرفیت‌های جدیدی را برای جلوه در منظر شهری، یافته‌اند، تهران. مأخذ : www.ggpht.com

طول عمر سیمای مناسبتیدر برخوردهای مناسبتی، به‌‌ویژه در مواردی که ظرفیت بالقوه‌ای، فرصتی را برای بروز اتفاق در منظر شهری فراهم می‌آورد، عناصری به‌وجود می‌آید که به لحاظ توقعی که از پایایی‌ آن‌ها می‌رود، قابل دسته‌بندی به دو گروه زیر است :
عناصر ماندگار : عناصری که به‌منظور یادمان رویدادی خلق می‌شود و در همین راستا، با مواد و مصالح ماندگار و طرح‌های شایسته شکل می‌گیرد.
عناصر موقت : در شرایطی که توان مالی در حد خلق اثری ماندگار نیست؛ محیط، ظرفیت پذیرش عملکرد دائمی یا عنصر کالبدی ماندگاری را ندارد و یا اینکه اساساً، مناسبت و رویدادها و رفتارهای متناظر با آن، با رویکردی کوتاه‌مدت، مورد توجه قرار می‌گیرد؛ موضوع خلق عناصر موقتی که پس از گذشت بهانه و موضوعیت ایجادشان، برچیده می‌شوند، منجر به خلق عناصر موقت می‌شود. در این میان، قاعدۀ حضور موقتی برخی از این عناصر، بر‌هم می‌خورد و یک عنصر برچیدنی، به عنصری برجای ماندنی تبدیل می‌شود . علت این امر را می‌توان در قوت هنری اثر خلق شده، پشتوانۀ مهندسی یا کیفیت بالای مصالح به‌کاررفته در امر ساخت، پیوند عمیق آن با فضای عمومی جامعه و قوت مناسبت مرتبط و عدم تأمین خلاء بصری و یا کالبدی متناظر با آن در منظر شهری دانست. نمونۀ این برخورد را می‌توان در برج ایفل یافت که به بهانۀ نمایشگاه اکسپوی فرانسه و به‌طور موقت ساخته شد ولی عنصری ماندگار و تبدیل به نماد شهر پاریس شد.

وابستگی مکانی اجزای شهری
همان‌طور که اشاره شد، مبلمان یا اجزای شهری، در موقعیت مکانی خود با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند؛ اما مواردی هم وجود دارد که مبلمان شهری، به‌لحاظ موقعیت، وابسته به مکانی خاص نیستند. در مناسبت‌هایی که برخوردهای اجتماعی پویا و متحرکی را در‌پی دارند و رفتارهای مناسبتی که ماهیتاً متحرک هستند (از قبیل انواع کارناوال‌ها، تشییع جنازه و حمل تابوت و…)، عنصر شهری مناسبتی، متحرک و فارغ از مکان است. همچنین هنگامی که گروه‌های بهره‌بردار، در مقاطع زمانی و مکانی مختلفی به مبلمان مربوطه نیاز پیدا می‌کنند، حضور عنصر شهری متحرک، در برآورده‌کردن نیاز شهری کارایی بیشتری را دارا است.

دسته‌های عزاداری مردم سیاهپوش به دور درخت کهنسال، از مؤثرترین چهره‌های شهر در ایام سوگواری محرم است.
عکس : علی عاشوری

مردم و منظر مناسبتی
نباید نقش مردم در مناسبت‌ها را در ایجاد یک منظر شهری عمومی، نادیده گرفت. مردم، در قالب فردی، جزء عناصری هستند که بر محیط اطراف خود تأثیرگذارند. در‌عین‌حال وقتی در قالب جمع، حضور پیدا می‌کنند، توده‌ای غالب را شکل می‌دهند که فضای حسی مشترکی را هم بین خود و هم برای بینندگان به‌وجود می‌آورند (به عنوان مثال : تفت).
فارغ از پتانسیل‌های محیطی، صرف حضور مردم بر اساس وحدتی که میان‌ آن‌ها به‌وجود آمده، منجر به شکل‌گیری منظر شهری می‌شود. این وحدت می‌تواند ناشی از یک هدف مشترک باشد (مثل راهپیمایی‌ها) که در کنار آن، وحدت گفتاری، رفتاری و ظاهری هم مؤید و مکمل آن می‌شود.

جمع‌بندی
موضوع مناسبت‌ها در تاریخ فرهنگی ایران، پا به پای قدمت شهرهای آن، در پیوند با منظر شهری، پیش آمده و در حقیقت، آنچه مایۀ ماندگاری مناسبت‌ها و مراسم شده است، مظاهر عینی بوده که تبلور ذهنیت‌های مرتبط شده است.
پیوند میان این عناصر و آرایه‌ها با مفاهیم مرتبط‌شان در قالب وحدت معنا و ماده در فرهنگ سنتی ایران، برجای بود. ابزارها و نیازهای جدید، با خود، رفتارها و اقتضائات جدید را به همراه آورده است و این در حالی است که سرعت تغییر و دگرگونی مایه‌ها و مفاهیم فرهنگی و رفتارهای متناظر آن‌ها، به قدری است که کالبد شهری، نمی‌تواند پابه‌پای‌ آن‌ها پیش آید؛ لذا خلاء همراهی منظر شهری با ایام احساس می‌شود. مهندسی و مدیریت فرهنگی در این مقطع، می‌تواند با حضوری سنجیده به منظر شهری معاصر روحی دوباره و در واقع پویاییِ مبتنی بر نیاز جامعه اعطا کند.

 

نویسنده : جلال محدثی/ کارشناس ارشد معماری منظر/ jalal.mohaddesi@gmail.com
مأخذ : مجله تخصصی معماری منظر ، شماره دهم ، شهریور ۱۳۸۹

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۱
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.