برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 4080
  پرینتخانه » نوسازی شهری, شهر, منتخب تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹ | 369 بازدید | ارسال توسط :
ورود به مباحث اجتماعی و تأمین زیرساخت‌ها قبل از مداخلات کالبدی

نوسازی مشارکتی و عوامل تأثیرگذار در تحقق آن

حضور مردم در نوسازی مشارکتی بافت فرسوده بسیار حائز اهمیت است ونه تنها در مرحله اجرا که باید در تمام مراحل اقدام صورت پذیرد.

مشارکت بر چند نوع است: یک مشارکت شعاری که در واقع مشارکت محسوب نمی‌شود و نیت اصلی آن تأمین منافع مراجع برنامه‌ریزی است و علت اصلی توسل به مشارکت، کسب مشروعیت برای طرح و کاهش مقاومت مردم در مقابل آن است دومین نوع مشارکت محدود است که نیت تأمین منافع مردم تا جایی است که با منافع مردم و مراجع برنامه‌ریزی تضاد پیدا نکند و پشتوانۀ آن، دیدگاه‌های کارکردگرایانه و فن‌سالارانه است و سومین نوع مشارکت واقعی است که نیت تأمین حداکثر منافع مردم و جلب رضایت عموم مردم است. هزینه‌های این امر توسط دولت یا سازمان پشتیبان طرح تأمین می‌شود. جریان اطلاعات در این نوع مشارکت، دوسویه و بسیار فعال بوده و مراجع برنامه‌ریزی و مردم هر دو اطلاعاتشان را در اختیار هم می‌گذارند. پشتوانۀ فکری‌ این‌گونه از مشارکت، دیدگاه‌های مردم‌سالارانۀ لیبرال و مشارکت مستقیم است. بنابراین حضور مردم و مشارکت آنان در نوسازی مشارکتی بافت فرسوده بسیار حائز اهمیت است و این مشارکت نه تنها در مرحله اجرا که باید در تمام مراحل اقدام صورت پذیرد تا میزان رضایتمندی ذی‌نفعان و ذی‌نفوذان بالا رود. اما بررسی این مهم که با ورود به کدام بخش از نوسازی و اقدامات، می‌توان زمینه‌ساز مشارکت بیشتر مردم، و تأمین‌کننده رضایتمندی آنان شد، موضوعی است که در این تحقیق به آن پرداخته‌ می‌شود. اما متأسفانه در طرح‌های اجراشده در ایران، نیت اصلی برنامه‌ریزان عمدتاً تأمین منافع خود و کارفرمایان است. دامنۀ مشارکت، تأمین اعتبار مالی طرح‌ها و نگاه به مشارکت عموماً، به عنوان ابزاری جهت مشروعیت‌بخشی به طرح‌هاست. در این طرح‌ها نظرخواهی از شهروندان صورت نمی‌گیرد، حق اعتراض به طرح و نظارت شهروندان وجود ندارد و جریان اطلاعات عمدتاً یک‌سویه است.

نوسازی مشارکتی
جهت مداخله و نوسازی در بافت فرسوده باید ابعاد گوناگون بافت از جمله ابعاد اقتصادی، سیاستی، اجتماعی، فرهنگی،کالبدی و زیست‌محیطی مورد توجه قرار گیرد و در هر یک از اقدامات از روش‌های نوسازی مشارکتی برگرفته از روش‌های جهانی و تجارب انجام‌شده در ایران استفاده شود. از جمله آنکه در حوزۀ سیاستی مردم در جریان برنامۀ زمان‌بندی و اجرایی قرار گیرند و با مسئولین و آلترناتیوهای پیش‌رو آشنا شوند یا در حوزۀ اقتصادی برنامه‌های مالی و میزان وام و برنامه‌های بازپس‌دهی مشخص شود. و یا در زمینۀ محیط‌زیستی، فضاهای سبز برای آنها در نظر گرفته شود و نخاله‌های ساختمانی سریعاٌ جمع شوند و از لحاظ بصری آلودگی ایجاد نکنند. در نهایت در تحقیقات انجام‌شده نتیجه آن است که در میان این حوزه‌ها جهت تحقق مشارکت کامل، ورود به مباحث اجتماعی و تأمین زیرساخت‌ها قبل از مداخلات کالبدی صرف ضروری است و می‌تواند موفقیت پروژه را تضمین کند.

| منبع خبر : مجله علمی باغ نظر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.