برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Sunday, 24 January , 2021
امروز : یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹ - 11 جماد ثاني 1442
لباسهای رنگین ایزدبانوی آب

لباس سیمین، شنل آبی، تاج و زینت‌آلات مروارید آناهیتا

آناهیتا ایزدبانوی آب و نماد باروری در قالب دوشیزه‌ای زیبا و خوش‌اندام با لباس بلند و مواج در نقش‌برجسته تاج‌ستانی خسروپرویز همراه اهورامزدا ظاهر شده است.

۱۹ بهمن ۱۳۹۸

رابطه درخت آسوریک و نخستین پویانمایی جهان

درخت آسوریگ و اولین پویانمایی جهان

در میان یافته‌های شهر سوخته، سفالینه‌ای هست که در آن بزی در پنج حرکت به سمت درختی می‌جهد. این سفالینه به‌عنوان نخستین پویانمایی در دنیا مطرح شده ‌است.

۱۷ بهمن ۱۳۹۸

نقوش تاق بستان به روایت تاریخ رنگین بوده اند.

بازآفرینی رنگین سنگ‌نگاره‌های ساسانی تاق بستان

سنگ‌نگاره‌هایی در جوار چشمه جاری از میترا و آناهیتا در کنار شاه ساسانی و اهورامزدا در تاق بستان برجاست. به گواه تاریخ، روزگاری این نقش‌ها رنگین بوده است.

۱۱ بهمن ۱۳۹۸

رازهای سربه‌مهر تقدس آتش

یک استاد تاریخ دانشگاه فردوسی در خصوص تقدس آتش نزد ایرانیان گفت: «هم‌زمان با پادشاهی که بر تخت می‌نشست، باید آتش را هم بر تخت می‌نشاندند».

۲۴ مهر ۱۳۹۷

گزارش فروش چهارمین دورۀ حراج ملی

نخستین شب برگزاری چهارمین دورۀ حراج ملی درحالی به کار خود پایان داد که ۳۴ درصد آثار یعنی حدود یک‌سوم آثار ارائه‌شده به فروش نرسید. حتی فروش آثار،  ۳۴میلیون تومان کمتر از قیمت کارشناسی‌شده آثار بود. پس از پایان زمان برگزاری نمایشگاه چهارمین دوره از حراج ملی که ١۵٧ اثر در رشته‌های هنری مختلف ازجمله […]

۰۶ مرداد ۱۳۹۷

بیست و هفتمین کارگاه نظریه‌های‌ نو: ارتباط ایزد «وَیو» با نوارهای ساسانی

ارتباط باد با ایزدان زروان، میترا، آناهیتا، بهرام ایندره و همچنین امشاسپند خشتره (شهریور) در این نشست مورد بررسی قرار می گیرد. این نشست روز دوشنبه، ۱۱ تیر ۹۷، ساعت ۱۷ در گالری نظرگاه با برپایی میزگردی با حضور سرکار خانم مینا جلالیان برگزار می گردد.

۰۶ تیر ۱۳۹۷