برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 4783
  پرینتخانه » منظر فرهنگی, منتخب, منظر, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۰۰ | 227 بازدید | ارسال توسط :
دو پادشاه در یک اقلیم

ابهام موضع طرح پهنۀ رودکی نسبت به پارک هنرمندان

بررسی طرح نشان از ابهام موضع این پهنۀ رودکی نسبت به بوستان ایرانشهر یا پارک هنرمندان به عنوان یکی از نمونه‌های مشابه موفق - در مقیاسی کوچکتر - دارد.

گذر فرهنگی رودکی یا پهنۀ رودکی عنوان پروژه‌ای است که با هدف آشنایی بیشتر شهروندان با فرهنگ و هنر طرح‌ریزی شده‌است. این طرح در پی آن است که در فضایی به مساحت ۳۵ کیلومتر مربع با ایجاد گذرهای کتاب، صنایع دستی، موسیقی و نمایش، فضایی برای تعامل توسعه فعالیت هنرمندان و شهروندان ارائه دهد. با این حال بررسی طرح نشان از ابهام موضع این پهنه فرهنگی نسبت به بوستان ایرانشهر یا پارک هنرمندان به عنوان یکی از نمونه‌های مشابه موفق -در مقیاسی کوچکتر- دارد. اما چرا پهنۀ رودکی باید موضع روشنی نسبت به پارک هنرمندان داشته باشد؟

ابهام موضع طرح پهنۀ رودکی نسبت به پارک هنرمندان

پارک هنرمندان، بوستانی در مقیاس یک پارک محله است که با کاربری‌های فرهنگی توانسته از مقیاس محلی فراتر رفته و به عنوان مجموعه‌ای شهری عمل کند. اگرچه این مجموعه در مقیاس فیزیکی و عملکردی متفاوتی نسبت به پهنۀ رودکی عمل می‌نماید ولی توانسته‌است چرخه اقتصاد هنری موفقی تعریف نماید که با گذر چند دهه همچنان یکی از انتخاب‌های محبوب هنر دوستان باشد. این درحالی است که این مجموعه در فاصله‌ای کمتر از دو کیلومتر از پهنۀ رودکی قرار گرفته است و عدم برنامه‌ریزی صحیح و جزء نگری نسبت به هر یک از این مجموعه‌ها می‌تواند حداقل برای یکی از این دو فاجعه‌بار باشد. در یک سناریو پهنۀ رودکی به چنان موفقیتی می‌رسد که در طی رقابتی طبیعی، هنردوستان همگی به سوی این مجموعه کوچ می‌کنند و این موضوع به مرگ تلخ مجموعه ایرانشهر خواهد ‌انجامد. در سناریویی دیگر پارک هنرمندان در میل به بقاء به تقابل با پهنه رودکی برخواهد خواست که این می‌تواند به تضعیف پهنه رودکی منجر شود. حال آنکه چه تدبیری باید اندیشید که سناریوی سومی در کار باشد که به حیات و بالندگی هر دوی این مجموعه‌ها منجر شود، تنها با نگرشی همه‌جانبه -کل‌نگر!- و مآل‌اندیشانه ممکن است.

نویسنده : مرتضی همتی | منبع خبر : نظرآنلاین
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.