برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 4861
  پرینتخانه » هنر معاصر, منتخب, نظرگاه, هنر تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰ | 365 بازدید | ارسال توسط :
رویکرد کمیت‌گرایی در هنر شهری

بیانیه کارگاه «رشد عددی مجسمه‌های شهری، تهدید یا فرصت؟»

به منظور ارتقای کیفیت هنر شهری در بخش مجسمه‌های شهری لازم است سیاست‌های هدایت‌کننده توسط افراد متخصص در مسائل شهری تعیین و در دستور کار قرار گیرد.

مسأله

کمیت‌گرایی و مطالبۀ تعدد نمونه‌ها رویکردی است که مدیریت شهری طی سال‌های گذشته در موضوع مجسمه‌های شهری به آن دچار شده است. کمیت‌گرایی در این رویکرد فقط به بالا بودن آمار عددی منحصر نمی‌شود بلکه سیاست و چشم‌اندازی را برای تعریف جایگاه هنر شهری به ویژه مجسمۀ شهری در فراخوان‌ها و حوزه‌های اقدام مدیریت شهری تعریف می‌کند که موجب نادیده‌گرفتن کیفیت و جایگاه معنایی مجسمه در شهر می‌شود.
بیانیه کارگاه «رشد عددی مجسمه‌های شهری، تهدید یا فرصت؟»بررسی سیر مجسمه‌سازی شهری تهران از دورۀ پهلوی اول تا امروز نشان می‌دهد، در دورۀ انقلاب تا دهۀ ۸۰ یک رکود تولید مجسمه و از دهۀ ۸۰ به بعد با یک دوره رشد عددی در مجسمه‌سازی شهری مواجه می‌شویم. این رویه آنقدر رسوب کرده که در اغلب فعالیت‌های مدیریت شهری در حوزۀ هنر، به‌خصوص مجسمۀ شهری بیشتر، بار عددی مجسمه‌ها مورد توجه قرار گرفته تا بار محتوایی آن‌ها. به عنوان مثال برگزاری سمپوزیوم‌ها، دوسالانه‌ها و … از نیمۀ دهۀ ۸۰ رونق گرفت در حالی که این اقدامات تکراری شده، بار محتوایی کمی دارند و منجر به جریان‌سازی در مجسمه شهری نمی‌شود. دربارۀ مجسمۀ شهری ما درگیر رویکرد کمیت‌گرا و تکرار یک سبک شده‌ایم. حتی مشهود است که در سمپوزیم‌ها نیز انتخاب آثار بر اساس سلیقه صورت می‌گیرد نه محتوا یا راهبرد ارتقای کیفیت هنر.

نتیجه راهبردی

به منظور ارتقای کیفیت هنر شهری علی‌الخصوص در بخش مجسمۀ شهری لازم است چشم‌انداز و سیاست‌های هدایت‌کننده توسط افراد صاحب‌نظر و متخصص در مسائل شهری تعیین شود و در دستور کار قرار گیرد. دگرگونی در کیفیت اثر مشروط به تغییر سیاست‌ها، روش‌ها و نوع مدیریت است که لازم است افراد کارشناس با دیدگاه‌های متنوع روند جریان‌سازی و تعیین بار محتوایی در هنر شهری را بر کمیت‌گرایی اولویت دهند. به طور خاص سازمان زیباسازی و ادارۀ ارشاد باید از رویکرد تکثیر مجسمه و رویدادهای وابسته به آن به برنامۀ ارتقای کیفی هنر شهری و مجسمه‌سازی تغییر وضعیت دهند و برای ارتقای کیفی مجسمه‌های شهری، ساز و کارهای جاری خود را به‌طور اساسی دگرگون سازند.

| منبع خبر : گالری نظرگاه
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.