برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 5019
  پرینتخانه » منظر و جامعه, منتخب, نقد تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۹:۰۰ | 563 بازدید | ارسال توسط :
خشنودی شاهدین یک جنایت ضد انسانی

واقعه الوثبه ،زندگی و مرگ میان واقعیت و تخیل

خشونتی که اتفاق افتاده و چهره‌های راضی و سرخوش مردمی که شاهد این واقعه هستند، تصوير را به واقعه‌ای فارغ از هرگونه ضابطۀ عقلاني تبدیل کرده است.

تصویر، یک مرد برهنه را در حالی که از مچ پا از تیر چراغ قرمز آویزان شده و به دور او ده‌ها انسان حلقه زده‌اند، نشان می‌دهد. انگار آن‌ها شاهدین یک جنایت وحشیانه و ضد انسانی هستند. اما چهره‌های ایشان خندان و شاد است و بعضی از آن‌ها در حال ثبت این لحظات با دوربین‌های موبایل خود هستند.

عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفته است که شخص کشته‌شده، نوجوان ١۶ ساله‌ای به نام هیثم علی اسماعیل است که برخی معترضان در میدان الوثبه روبه‌روی منزلشان جمع می‌شدند، به همین دلیل تنشی بین معترضان و این شخص نوجوان به وجود می‌آید و این شخص با اسلحه، چند تیر هوایی شلیک مى‌کند. سپس برخی از معترضان وارد خانۀ وی شده و او را مى‌کشند و جسد وی را آویزان مى‌کنند. روایت دیگری هم هست که می‌گوید هیثم، چهار تن از تظاهرکنندگان را کشته است.

جدا از این که این نوجوان چه کرده، خشونتی که اتفاق افتاده و چهره‌های راضی و سرخوش مردمی که شاهد این واقعه هستند، تصویر را به واقعه‌ای فارغ از هرگونه ضابطۀ عقلانی تبدیل کرده است. انگار ممکن و ناممکن با هم در آمیخته‌اند که با جهان مانوس بسیار متفاوت است. انسان‌هایی با اوهام دیرین، با ترس‌ها و آرزوهایی بی‌رحم در سکوتی با شوق، شاهد خشونتی غیر قابل وصف هستند و با موبایل‌های خود مرد برهنه را ثبت می‌کنند.

از این پس برای شاهدان حاضر در منطقه الوثبه نزدیک میدان الخلانی ورودی شورجه، زندگی و مرگ عنصری میان واقعیت و تخیل خواهد بود و تصویر مرد برهنه لاغر اندامی که از مچ پا به یک تیر چراغ قرمز آویزان شده صحنه مستند شنیع و خشنی هست که درندۀ خویی انسان معاصر را به آیندگان نشان خواهد داد و ثبت‌کنندگان این صحنه کسانی هستند که با شادی به این صحنۀ وحشتناک خیره شده‌اند.

نویسنده : شهریار خونساری | منبع خبر : نظرآنلاین
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.